Świadek zawiadamia policję o pijanej matce narażającej swoje dzieci na niebezpieczeństwo

Na obszarze dzielnicy Szobiszowice, 30-letnia kobieta w stanie upojenia alkoholowego była odpowiedzialna za opiekę nad swoją trójką małych dzieci. Po zgłoszeniu od obywatela, który zauważył ją pod działaniem alkoholu i noszącą kolejne butelki alkoholu, siły policyjne interweniowały. Wkrótce potem pojawił się dodatkowy problem – wskazany jako potencjalny opiekun dziadek dzieci był również pod wpływem alkoholu.

Zdarzenie miało miejsce ostatniego wtorku, 16 kwietnia. Jak relacjonuje podinspektor Marek Słomski, oficer prasowy KMP Gliwice: „Policja otrzymała około południa zgłoszenie alarmowe, że małe dzieci mogą być narażone na niebezpieczeństwo. Funkcjonariusze udali się pod podany adres, gdzie dowiedzieli się, że matka opiekuje się trójką dzieci, które są tam mieszkające. W domu zastali pijaną 30-latkę i jej troje dzieci w wieku 4, 6 i 8 lat. Przybycie funkcjonariuszy sprowokowało agresywną reakcję słowną kobiety, która odmówiła również przeprowadzenia testów na obecność alkoholu. Ostateczne badania wykazały ponad 2,3 promila alkoholu, co umieszczało kobietę w stanie, który stanowił zagrożenie dla jej zdrowia i bezpieczeństwa oraz dla dalszej opieki nad małymi dziećmi”.

Oficerowie skonsultowali się z dyżurującym sędzią, który postanowił, że dzieci powinny zostać powierzone pod opiekę dziadka. Tutaj jednak pojawił się kolejny problem. Przed przekazaniem dzieci do opieki, policjanci zauważyli, że dziadek, który mieszkał pod innym adresem, był również pod wpływem alkoholu. Jego badania wykazały 0,6 promila alkoholu – mówi dalej rzecznik policji.

W obliczu tych okoliczności, konieczne było pilne przeniesienie dzieci do pogotowia rodzinnego. Zostały one przekazane jednej z gliwickich rodzin, które zajmują się opieką nad dziećmi w trudnej sytuacji.

Policja stworzyła Niebieską Kartę dla tej rodziny, a „główna postać” tego zdarzenia trzeźwiała w Izbie Wytrzeźwień. Rozpoczęto również postępowanie dotyczące podejrzenia o popełnienie przestępstwa narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia małoletnich, nad którymi kobieta miała obowiązek opieki. Materiały dotyczące wykrytego zaniedbania w sprawowaniu opieki zostaną przekazane do Sądu Rejonowego w Gliwicach Wydziału Rodzinnego i Nieletnich – dodaje Słomski.

Policja podkreśla, że stan, w jakim kobieta sprawowała opiekę, może wskazywać na jej problemy z alkoholem, dlatego oddzielny wniosek zostanie również skierowany do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Dodaj komentarz