"Przystań" – nowy ośrodek wsparcia dla dzieci i młodzieży w Gliwicach

Na mapie Gliwic pojawiło się nowe miejsce dedykowane rozwojowi i wsparciu dzieci oraz młodzieży. „Przystań” to nowo otwarty ośrodek, znajdujący się przy ul. Traugutta w Zatorzu, uruchomiony przez Miasto Gliwice. Wnętrze ośrodka zachwyca jasnością i przestrzennością – od sal do nauki, poprzez pomieszczenia do zajęć twórczych i komputerowych, po duży salon przeznaczony do zabaw i oglądania filmów. Wszystko utrzymane w przyjemnych dla oka kolorach. Na terenie placówki znajduje się również przestronna jadalnia oraz nowoczesna kuchnia, gdzie organizowane będą warsztaty kulinarne. Ośrodek będzie czynny pięć dni w tygodniu od 15:00 do 19:00, a jego prowadzenie powierzono wybranej w konkursie Fundacji Różyczka.

Miasto Gliwice od lat pomaga rodzinom doświadczającym problemów z pełnieniem funkcji opiekuńczo-wychowawczych. Właśnie z myślą o tych rodzinach, w 2018 roku, miasto przekształciło nieruchomość przy ulicy Traugutta 3 w przyjazne i bezpieczne miejsce dla dzieci i młodzieży. „Przystań” to ośrodek wsparcia dziennego, który zlokalizowany jest w strategicznym punkcie miasta, dogodnym dla mieszkańców Zatorza i Baildonu. W uroczystości otwarcia ośrodka, które miało miejsce 10 kwietnia, uczestniczyli m.in. zastępcy prezydenta Gliwic, Mariusz Śpiewok i Aleksandra Wysocka.

W „Przystani” każde pomieszczenie zaplanowane jest tak, aby służyło rozwijaniu różnorodnych umiejętności dzieci i młodzieży. Na terenie ośrodka znajduje się sala do nauki z wygodnymi biurkami na kółkach; sala do zajęć kreatywnych z wyspą do twórczej pracy; sala komputerowa z serwerownią oraz duży salon do gier i zabaw. Dodatkowo placówka dysponuje przestronną jadalnią i nowoczesną kuchnią, gdzie będą odbywały się warsztaty kulinarne. Cały obiekt jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – posiada windę oraz ogrzewanie podłogowe. Dodatkowo wyposażony jest w pompę ciepła, fotowoltaikę, wentylację mechaniczną oraz klimatyzację.

„Przystań” planuje oferować dzieciom i młodzieży szeroki wachlarz zajęć – od warsztatów kulinarnych, przez zajęcia rekreacyjne, sportowe i plastyczne, aż po treningi umiejętności społecznych. W ośrodku będą odbywać się również koła zainteresowań (m.in. teatralne, plastyczne, taneczne) oraz spotkania wychowawcze w grupie. Przewidziano również pomoc w nauce i odrabianiu zadań domowych. Wyjątkowy jest również fakt, że podopieczni placówki będą mieli zapewniony co najmniej jeden posiłek dziennie, przygotowany wspólnie z dziećmi podczas warsztatów kulinarnych.

Całość prac remontowych oraz adaptacji budynku na potrzeby ośrodka wyniosła ponad 2,5 mln złotych. Finansowanie pochodziło z budżetu miasta Gliwice. Za aranżację wnętrz odpowiedzialna była firma IKEA Katowice.

Dodaj komentarz