Rozpoczęcie sezonu żeglugowego na jedynym w Polsce Kanale Gliwickim

Po inspekcji i oznakowaniu dokonanych przez Wody Polskie, Kanał Gliwicki został oficjalnie otwarty dla żeglugi. Teraz można przemieszczać się między śluzami Łabędy, Dzierżno, Rudziniec, Sławięcice, Nowa Wieś i Kłodnica każdego dnia tygodnia od godziny 6:00 do 22:00.

Kanał Gliwicki jest unikalnym obiektem w skali kraju. Został on zaprojektowany z myślą o transporcie i od lat 30-tych poprzedniego wieku połączył Górny Śląsk z Odrą. Tym samym stanowi kluczowy element Odrzańskiej Drogi Wodnej. Kanał usytuowany jest w dolinie rzeki Kłodnicy na terenie województw śląskiego i opolskiego, rozciąga się od Gliwic do Kędzierzyna Koźla. Wody Polskie, jako administrator tego obiektu, ogłosiły właśnie start sezonu żeglugowego.

W ciągu ostatnich lat przeprowadzono kompleksowe prace remontowe na Kanału Gliwickiego, który dotyczyły obiektów hydrotechnicznych. Od roku 2021 różnica poziomów wody jest pokonywana przez żeglarzy dzięki zmodernizowanym śluzom – informuje zarząd Wód Polskich.

Według danych z ubiegłego roku, Kanał Gliwicki był wykorzystywany przez prawie 2 tysiące jednostek pływających różnego typu. Łącznie śluzy były otwierane aż 1800 razy, co stanowi dowód na rosnącą popularność tej drogi wodnej. Zaobserwowano tu statki pasażerskie, łodzie motorowe, barki, pchacze i kajaki – mówi RZGW Gliwice.

Nie tylko Kanał Gliwicki, ale również Kanał Kędzierzyński rozpoczął nowy sezon żeglugowy. Aktualne informacje dotyczące warunków nawigacyjnych można znaleźć na stronie internetowej Wód Polskich.

Za bezpieczeństwo na Odrzańskiej Drodze Wodnej oraz Kanałach Gliwickim i Kędzierzyńskim czuwa grupa około 200 pracowników Wód Polskich w Gliwicach. Zajmują się oni obsługą śluz i koryta żeglugowego kanałów oraz rzeki Odry, monitorują sytuację i utrzymują kontakt ze służbami – zapewnia Zarząd.

Dodaj komentarz