Podstępny złodziej na działkach w Gliwicach ujęty przez spostrzegawczych właścicieli

Małżeństwo z Gliwic niespodziewanie zastało nieznajomego mężczyznę szwendającego się po ich działce. Dzięki dyskretnemu systemowi monitoringu, który zainstalowali na swojej posesji, sprawca został natychmiast zauważony. Kiedy para zaabsorbowana była pracą, otrzymali alarm na telefon – „osoba zarejestrowana przez kamerę”.

Bez wahania udali się w stronę altany, gdzie natknęli się na intruza. Na pytanie, co tu robił, usłyszeli odpowiedź, że podążał za innym mężczyzną, którego podejrzewał o kradzież.

Zaskoczony złodziej szybko opuścił teren. Zarejestrowane nagranie wykazało jednak, że to on sam starał się otworzyć zamknięte od środka drzwi i nie miało tam nikogo innego. Zastanawiając się nad jego tożsamością, właściciele działki skierowali sprawę do policji, dostarczając zdjęcia nieproszonego gościa – informuje Marek Słomski, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach. Śledztwo przeprowadzą detektywi.

Incydent miał miejsce we wtorek około godziny 17:00 na terenie ogrodów działkowych przy ulicy Orlickiego w Gliwicach. Mężczyzna, który został zauważony, był średnio wiekowej starości, dobrze ubrany i wyglądał niepozornie – dodaje Słomski.

Kradzieże na działkach nie są rzadkością – każdego roku policja apeluje do właścicieli o odpowiednie zabezpieczenie swojego majątku i nie pozostawianie cennych przedmiotów. Ostatnio jednak zauważono wzrost aktywności złodziei, dlatego wzywa się do większej ostrożności szczególnie podczas wizyt obcych osób.

– Zwróćmy uwagę na nich. Może zapytajmy o powód wizyty, zapamiętajmy ich wygląd. Nasza ciekawość, rozwaga i uważność mogą ochronić nas przed kradzieżą, a nasze spostrzeżenia mogą być pomocne w przypadku jej wystąpienia. Unikajmy pozostawiania wartościowych przedmiotów na widoku, np. telefonu komórkowego czy torebki – radzi rzecznik policji.

Warto również weryfikować tożsamość i wiarygodność obcych osób, które pojawiają się na działce w różnych celach, takich jak zakup starych zegarów, naprawa sprzętu, koszenie trawy czy pomoc w innych pracach związanych z działką. – Nie wpuszczajmy nieznajomych bez uzasadnionego powodu, aby uniknąć ryzyka kradzieży – podkreśla Słomski.

Wiosna to okres, w którym działkowcy często zostawiają cenne przedmioty niewłaściwie zabezpieczone podczas prac ogrodowych. Pozostawione w altankach torby i portfele często znikają w niejasnych okolicznościach.

Dodaj komentarz