Zarząd Miasta wyłonił wykonawcę budowy pawilonu gastronomicznego na placu Grunwaldzkim

Planowana jest wkrótce inauguracja prac budowlanych na placu Grunwaldzkim, gdzie ma powstać nowy pawilon gastronomiczny. Będzie to miejsce, które poza funkcją restauracyjną, będzie mogło pełnić rolę przestrzeni kulturalnej dla mniejszych wydarzeń. Firma Energo-Bud Sp. z o.o., która podczas przetargu zaproponowała wartość robót na kwotę niemal 3,3 mln zł, została oficjalnie wybrana jako wykonawca inwestycji. Określono już również planowany termin zakończenia prac – według założeń MZUK, organu zarządzającego projektem, gotowy obiekt ma stanąć w połowie nadchodzącego roku.

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta radni jednogłośnie zgodzili się na zmiany w uchwale budżetowej, które zakładały m.in. wyższe fundusze przeznaczone na tę inwestycję. Chodzi o projekt budynku restauracji Parkowej na placu Grunwaldzkim, popularnie zwanej „Okrąglakiem”. Przed głosowaniem radna Katarzyna Kuczyńska-Budka zapytała o wpływ opóźnień w projekcie na rosnące koszty inwestycji oraz czy zwiększenie kubatury obiektu wpłynęło na finalną cenę. Mariusz Śpiewok, wiceprezydent miasta, wyjaśnił, że obecny projekt jest efektem wielu spotkań z mieszkańcami i wnioskodawcami, a jego forma jest dostosowana do przyszłych funkcji obiektu. Wskazał również na fakt, że koszty inwestycji wzrosły z powodu pandemii oraz konfliktu na Ukrainie.

Radny Łukasz Chmielewski chciał wiedzieć, czy w nowej restauracji Parkowej zostanie zachowana jej funkcja społeczna – pytanie to przekazał mu jeden z mieszkańców Wójtowej Wsi. Aleksandra Wysocka, wiceprezydent miasta, zapewniła, że od początku planowano tam funkcje zarówno gastronomiczną, jak i kulturalno-społeczną. Poinformowała też, że placówka nie będzie siedzibą Rady Dzielnicy Wójtowa Wieś – to zadanie ma spełnić przebudowywana szkoła przy ulicy Ligonia.

Należy przypomnieć, że niedawno rozstrzygnięty przetarg dotyczy budowy nowego pawilonu o podstawie ośmiokąta o powierzchni około 270 m2, z transparentnymi elementami elewacji. Na parterze obiektu znajdować się będzie sala konsumpcyjna z barem i rozsuwanymi przeszkleniami, które otworzą wnętrze na otaczający krajobraz. Projekt przewiduje również zadaszone podcienia ze stolikami, które będą mogły służyć jako letni ogród. Na wyższym poziomie powstanie antresola o kameralnym charakterze, która będzie mogła być wykorzystywana do organizacji małych imprez kulturalnych, takich jak spotkania literackie, wieczory poetyckie czy minikoncerty.

Na zewnątrz budynku zaprojektowano elementy małej architektury i posadzenie drzew, w tym klonów, oraz bylin: trzcinnika ostrokwiatowego 'Overdam’, trzcinnika krótkowłosy oraz miskantu chińskiego.

Dodaj komentarz