Program mieszkaniowy w Gliwicach: sukcesy i plany na przyszłość

Zdobywanie własnych „m” jest coraz łatwiejsze dla rodzin o średnim i niskim dochodzie w Gliwicach, a to za sprawą ambitnego programu mieszkaniowego. Ponad 4 lata temu, miasto wraz z miejskimi spółkami ZBM I i II TBS, rozpoczęło realizację projektu pod nazwą „Mieszkanie+ po gliwicku”. Przynosi on wymierne rezultaty – przy różnych adresach w Gliwicach udało się już wybudować 267 komfortowych mieszkań komunalnych na wynajem, natomiast proces budowy kolejnych 92 jest w zaawansowanej fazie.

Projekt „Mieszkanie+ po gliwicku” skierowany jest do pracujących mieszkańców Gliwic, którzy nie posiadają własnej nieruchomości. Aby móc skorzystać z możliwości wynajmu takiego mieszkania, konieczne jest spełnienie określonych kryteriów. Po pierwsze, mieszkańcy muszą mieć stałe miejsce zamieszkania w Gliwicach. Po drugie, muszą spełniać kryterium dochodowe, które jest aktualizowane przed każdym naborem. Ostatnie wymaganie dotyczy dwuletniego odprowadzania podatku PIT w Gliwicach.

Lokale powstają na terenie całego miasta, a ich standard jest wysoki. Są one w pełni wykończone, z podłączonymi do sieci miejskiej niezbędnymi instalacjami. Najemcy mogą wprowadzić się do nich niemal natychmiast, przynosząc jedynie własne meble. Metraż lokalów jest zróżnicowany, co pozwala na dostosowanie oferty do potrzeb potencjalnych mieszkańców. Mieszkania na parterze są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, natomiast lokale na wyższych piętrach mają balkony. Z kolei te na parterze posiadają tarasy lub ogródki. Dodatkowo, do dyspozycji najemców są także komórki lokatorskie, wózkownie oraz rowerownie. Wiele budynków wyposażonych jest w windy oraz parkingi podziemne.

Pierwsze lokale zrealizowane w ramach projektu „Mieszkanie+ po gliwicku” znajdują się przy ulicy Anny Jagiellonki oraz ulicy Górnej. W roku 2019 wspólnie z ZBM II TBS powstał przy ul. Anny Jagiellonki 3A nowoczesny budynek z 33 mieszkaniami komunalnymi o wysokim standardzie. Koszt inwestycji wyniósł prawie 6,5 mln zł, z czego prawie 2 mln zł zostało dofinansowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Dodaj komentarz