Przestępczość gospodarcza w branży reklamowej: fałszerstwo faktur i wyłudzenia podatku VAT

Śledczy z Jastrzębia-Zdroju postawili zarzuty dwóm osobom z Gliwic oraz dwóm z Zabrza, które są podejrzane o fałszowanie faktur i wyłudzanie podatku VAT. Wykorzystanie fałszywych dokumentów i nielegalne uzyskanie zwrotu nienależnego podatku VAT odbywało się poprzez działalność pozorną, polegającą na tworzeniu materiałów promocyjnych przez agencje reklamowe.

Policjanci z jastrzębskiego oddziału ds. zwalczania przestępczości gospodarczej odkryli ten proceder podczas prowadzenia śledztwa dotyczącego kilkunastu różnych przedsiębiorstw. Akt oskarżenia przeciwko czterem podejrzanym trafił niedawno do Sądu Rejonowego w Zabrzu.

Według zgromadzonych dowodów, osoby te prowadziły agencję reklamową oraz firmy specjalizujące się w druku materiałów promocyjnych, nadrukach na kloszach lamp, obrocie nieruchomościami i sprzedaży tych produktów, korzystając przy tym z sfałszowanych lub nierzetelnych faktur. W sumie wystawiono ponad 500 takich dokumentów o łącznej wartości przekraczającej 3,5 miliona złotych – informuje śląska policja.

Efekt pracy śledczych pozwolił na postawienie zarzutów dwóm osobom w wieku 40 i 31 lat z Zabrza oraz dwóm mieszkańcom Gliwic w wieku 38 i 53 lat. Zarzuty dotyczą m.in. korzystania z nieautentycznych, sfałszowanych dokumentów oraz naruszania praw publicznoprawnych. Szacuje się, że przez ich działania Skarb Państwa poniósł straty wynoszące niemal milion złotych – dodaje policja.

Przewidziana kara za tego rodzaju przestępstwo może wynosić do 8 lat pozbawienia wolności, a straty Skarbu Państwa z tytułu wyłudzeń szacuje się na prawie milion złotych.

Dodaj komentarz