Warsztaty twórcze w Willi Caro: Zdobienie jajek i tworzenie palm wielkanocnych

Willi Caro organizuje kreatywne warsztaty przedświąteczne, na których uczestnicy będą mieli okazję samodzielnie stworzyć dekoracje wielkanocne. Warsztaty zostaną przeprowadzone w trzy kolejne soboty: 9, 16 i 23 marca. Jednak, ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, wymagane są wcześniejsze zapisy. Cena uczestnictwa wynosi symboliczną złotówkę od osoby.

Planowane warsztaty rozpoczną się w sobotę, 9 marca. Zostaną przeprowadzone w dwóch grupach, o godzinie 11:00 oraz 13:00. Wszyscy uczestnicy powinni przynieść ze sobą ugotowane jajka – jedno lub dwa – lub wydmuszki, najlepiej o jasnej skorupce. Zapisy telefoniczne zostaną otwarte od środy, 28 lutego pod numerem 783 560 006. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, warto się pospieszyć z zapisami. Warsztaty poprowadzi Halina Jakubowska, znana twórczyni ludowa z okolic Tułowic na Opolszczyźnie.

Histogram Tułowic jest znane jako centrum pisankarskie, podczas gdy w innych rejonach Opolszczyzny popularna jest technika rytownicza kroszonki. W Tułowicach, pisanki są tradycyjnie zdobione za pomocą „kiski” (pisaka z metalową stalówką), co jest praktykowane od czasów powojennych, kiedy wysiedleńcy z Wołynia przeprowadzili się do tego regionu. Pani Jakubowska, prowadząca warsztaty, kontynuuje tę tradycję. Jej pisanki wyróżniają się precyzyjnością wykonania tradycyjnych wzorów geometrycznych charakterystycznych dla pisania „kiską”, wyrazistością rysunku, harmonią kolorów i kompozycją opasującą całe jajko. Podczas warsztatów, pani Jakubowska opowie o technikach zdobienia pisanki na Kresach i wprowadzi uczestników w tajniki sztuki pisania „kiską” i „szkliką”. Warsztaty są przeznaczone zarówno dla dorosłych, jak i dzieci powyżej 7. roku życia.

W kolejną sobotę, 16 marca, odbędą się warsztaty poświęcone tworzeniu własnej palmy wielkanocnej jak na Żywiecczyźnie. Zostaną one również przeprowadzone w dwóch grupach – o godzinie 11:00 i 13:00. Zapisy na te zajęcia rozpoczną się 5 marca (wtorek).

Dodaj komentarz