Psychoterapia – czym jest, czy jest skuteczna? Kiedy warto z niej skorzystać?

Jeżeli nie wiesz, czym właściwie jest psychoterapia, przeczytaj ten artykuł do końca. W dzisiejszych czasach wciąż panuje wiele stereotypów i wątpliwości na jej temat. Chcemy je rozwiać i przybliżyć Ci, na czym polega psychoterapia, dlaczego jest skuteczna, a także, w jakich sytuacjach warto z niej skorzystać.

Czym jest psychoterapia?

Psychoterapia jest metodą leczenia zaburzeń psychicznych, która polega na cyklicznych spotkaniach z psychoterapeutą. Dobiera on metody, techniki i narzędzia odpowiednie dla danego pacjenta i problemów, z jakimi się mierzy, w ten sposób razem z nim pracując nad poprawą jego dobrostanu. Celem terapeutycznym może być nie tylko leczenie zaburzeń i trudności, ale również rozwój osobowościowy lub poprawa funkcjonowania, na przykład poprzez zwiększenie motywacji. Poza tym psychoterapia pozwala lepiej poznać samego siebie poprzez zauważanie i zrozumienie odczuwanych emocji, myśli i postaw, a także naukę panowania nad nimi.

Nurty terapeutyczne

Psychoterapeuci pracują według określonych szkół. Do głównych z nich należy poznawczo-behawioralna, psychodynamiczna, humanistyczna i systemowa. Różnią się one czasem trwania terapii, terminologią czy strukturą, jednak w każdej z nich chodzi o zrozumienie pacjenta i jego dobro. Badania wykazały również, że podczas psychoterapii większe znaczenie niż sam nurt terapeutyczny ma relacja, jaką nawiązuje pacjent z psychoterapeutą. Ma ona ogromne znaczenie, gdyż środowisko zaufania i bezpieczeństwa, jakie można dzięki niej stworzyć, pozwala w kontrolowanych warunkach zmierzyć się z trudnościami i od nich uwolnić, co ma kojący wpływ na pacjenta.

Czy psychoterapia jest skuteczna?

Według przeprowadzonych badań można stwierdzić, że psychoterapia realizowana w każdym ze wspomnianych nurtów jest skuteczna, a łączenie jej z przyjmowaniem leków sprawia, że efekt jest trwalszy niż samo leczenie farmakologiczne. U zdecydowanej większości osób uczęszczających na terapię została zauważona poprawa funkcjonowania. Jeżeli więc mierzysz się z problemem, bez względu na to, czy jest to stres, bezsenność, bądź inne zaburzenie, takie jak depresja, warto udać się do odpowiedniego specjalisty: https://www.psychoterapia-skawinska.pl/leczenie-depresji-krakow/

W jakiej sytuacji skorzystać z pomocy psychoterapeuty?

Możesz się udać do psychoterapeuty jeżeli czujesz się samotny, masz obniżony nastrój lub doświadczasz lęku, niskiego poczucia własnej wartości czy kompleksów. Psychoterapia może pomóc również przy długotrwałym stresie, uzależnieniach, problemach osobowościowych, objawach psychosomatycznych, w przypadku problemów w związku (https://www.psychoterapia-skawinska.pl/terapia-par-krakow/), ale także kiedy chcesz rozwinąć w sobie daną cechę, np. asertywność. Często przyjmuje się również, że jeżeli zaczynasz się zastanawiać, czy potrzebujesz pomocy, jest to pierwszy sygnał, że warto udać się do specjalisty. Pomoże on rozwikłać wszelkie wątpliwości.

Dodaj komentarz