Apel o solidarność i czujność wobec nasilających się kradzieży pojazdów i części samochodowych

Moc tkwi w lokalnej społeczności. W trosce o nasze bezpieczeństwo, powinniśmy okazać solidarność i wzajemne wsparcie. Jeżeli coś nas zaniepokoi, jeżeli dostrzegamy podejrzane postaci czy dziwne zachowania – poinformujmy o tym służby policyjne. Każde zgłoszenie zostanie sprawdzone przez Policję. Warto pamiętać, że nie ma konsekwencji, jeżeli nasze obawy okażą się nieuzasadnione. Dlaczego poruszamy ten temat?

Widoczna na fotografii policyjna dyżurna zaprzęgnięta w pracę przy telefonie i komputerze, symbolizuje naszą troskę o bezpieczeństwo. Obserwujemy bowiem wzrost aktywności złodziejskiej w naszym rejonie – szczególnie dotyczącej kradzieży aut i części samochodowych, takich jak koła. Niedawno do tego grona dołączyły również katalizatory. Co łączy te wszystkie przypadki? Brak świadków. Czy nikt naprawdę nie słyszał hałasu piłowania metalu podczas wyjmowania katalizatora z zaparkowanego na osiedlu auta? A może pośpieszne odkręcanie kół samochodu przez nieznanych mężczyzn kogoś zastanowiło?

Musimy przyznać, że kradzież samego auta może być trudniejsza do zauważenia. Złodziej podchodzi do pojazdu, otwiera go swoim urządzeniem, następnie uruchamia silnik i odjeżdża. Jednak zazwyczaj zanim to nastąpi, pojawia się nieznany samochód z dwoma, a czasami trzema młodymi mężczyznami na pokładzie, którzy wyraźnie coś obserwują i szukają.

Dlatego apelujemy o uwagę i zapamiętywanie takich szczegółów. Każde podejrzane zachowanie można zgłosić pod numer alarmowy 112, nawet anonimowo. Wówczas na miejsce zostanie natychmiastowo skierowany patrol, który dokona weryfikacji.

Na przykład dzisiaj o godzinie 3:00 w nocy policja otrzymała zgłoszenie od właściciela auta marki BMW. Alarm jego pojazdu go obudził. Okazało się, że na ulicy Nowej w Gliwicach koło jego samochodu ustawione były cegły i poluzowane śruby w jednym z kół wskazywały na próbę kradzieży tychże.

Około godziny 5:30 inny właściciel BMW zauważył kradzież swoich kół. Jego auto stało zaparkowane przy ulicy Słowackiego 62 w Gliwicach.

Około 6:30 inny mieszkaniec odkrył zniknięcie swojego niebieskiego Renault Megane 4 GT z numerem rejestracyjnym SL1770G, które zaparkował poprzedniego dnia na osiedlowym parkingu przy ulicy Granitowej 15 w Gliwicach.

Dodatkowo, wczoraj doszło do zgłoszenia kradzieży koparko-ładowarki marki CAT 428 w Knurowie. 9-tonowa maszyna była zaparkowana przy ulicy Szpitalnej i została skradziona między 1 grudnia 2023 a dniem jej ujawnienia.

Wszystkie te sprawy są obecnie przedmiotem dochodzeń. Policja analizuje zapisy z monitoringów i poszukuje potencjalnych świadków.

Dodaj komentarz