Preferowane przez policję miejsca kontroli w Gliwicach – kierowcy ukarani pojazdem

W Gliwicach istnieją konkretne lokalizacje, które służby policyjne uważają za priorytetowe do monitorowania zachowań kierowców w stosunku do pieszych. Most nad Kłodnicą, łączący ulice Wrocławską i Częstochowską, jest jednym z takich miejsc. Zasługuje na szczególną uwagę ze względu na trzy pasy ruchu w jednym kierunku, co zwiększa ryzyko, że kierowca na jednym z pasów nie zauważy pieszego przepuszczanego przez inny samochód.

Niewykluczone, że znaczenie ma tu także bliskość skrzyżowania i rozwidlenia dróg po mostem. To miejsce, które wymaga szybkiego podejmowania decyzji przez kierowców o wyborze kierunku i pasa ruchu, może odciągać ich uwagę. Na tym konkretnym przejściu wielokrotnie korzystano z policyjnego drona do nagrywania sytuacji drogowych. Regularnie docierają tam patrole policyjne oraz prowadzone są akcje pod hasłem „Bezpieczny pieszy”. Ostatnio na udostępnionym filmie widać kolejne niebezpieczne zdarzenie na tym przejściu. Mimo posiadania pierwszeństwa, piesi muszą wykazywać zwiększoną ostrożność.

Podinspektor Marek Słomski, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji (KMP) w Gliwicach, przekazał informacje o jednym z interwencji, które miały miejsce podczas piątkowych działań. Na opublikowanym filmie widzimy typową sytuację: dwa auta zatrzymują się na skrajnym lewym pasie, aby przepuścić pieszego. W tym momencie samochód dostawczy wjeżdża na przejście.

Sankcje za naruszenie zasad pierwszeństwa dla pieszych są surowe – mandat wynosi 1500 zł. Kierowca otrzymuje także do 15 punktów karnych. Tak właśnie ukarano operatora tego pojazdu – dodaje podinspektor.

Policja podkreśla, że w Gliwicach i okolicach codziennie dochodzi do wielu podobnych incydentów. Apeluje do kierowców oraz pieszych o zachowanie czujności na drodze. Zapewnia również, że akcje „Bezpieczny Pieszy” są w tym roku realizowane bardzo często, biorąc pod uwagę dużą liczbę wypadków i kolizji z udziałem pieszych.

Dodaj komentarz