Planowana ekspansja Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 7 w Gliwicach – miejsca dla dodatkowych 150 uczniów

W bieżącym roku planowane są duże prace rozbudowy w przypadku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 7, zlokalizowanego przy ulicy Ligonia w Gliwicach. Popularna wśród uczniów „dziesiątka” dozna ekspansji, co umożliwi przyjęcie dodatkowych 150 uczniów, zważywszy iż obecnie szkoła jest zapełniona do limitu.

Plan rozbudowy obejmuje stworzenie nowego fragmentu kompleksu szkolno-przedszkolnego na południowo-wschodnim skrawku terenu. Niestety, w wyniku prac ulegnie likwidacji popularne miejsce wśród uczniów – górka oraz małe boisko do siatkówki. Dodatkowo, zostanie przeniesiony plac zabaw.

Łukasz Oryszczak, rzecznik prasowy prezydenta Gliwic, wyjaśnia, że nowy segment budynku będzie zawierał sześć sal dydaktycznych oraz pięć sal przedszkolnych. Każda z grup lub klas będzie mogła pomieścić do 25 dzieci. Po finalizacji rozbudowy, placówka będzie zdolna dostarczyć kolejne 150 miejsc dla uczniów i 65 miejsc dla przedszkolaków.

Jednakże, rozbudowa nie oznacza stworzenia nowych miejsc w przedszkolu. Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 31 mieszczącego się przy ulicy Mickiewicza zostaną przeniesione do budynku szkoły. Budynek, w którym obecnie mieści się przedszkole, według urzędników, nie spełnia standardów i musi zostać zamknięty.

Na dzień grudnia 2023 roku, liczba uczniów Szkoły Podstawowej nr 10 wynosiła 431. Rodzice skarżą się od lat na przepełnienie placówki. Zdarzało się, że najmłodsze dzieci musiały zaczynać naukę popołudniami z powodu braku wolnych sal lekcyjnych. Dyrekcja szkoły była zmuszona nawet przekształcić pokój nauczycielski w klasę, aby sprostać potrzebom uczniów.

Wielokrotnie mówiono o konieczności rozbudowy ZSP7. W 2023 roku miasto ubiegało się o fundusze na inwestycję z programu „Polski Ład”. Kwota dofinansowania może wynieść aż do 30 milionów złotych, co ogłosił były poseł PiS Jarosław Gonciarz podczas kampanii wyborczej.

Miasto zadeklarowało, że kwota dofinansowania po spełnieniu określonych warunków zostanie w pełni przeznaczona na realizację inwestycji. Miasto zapewnia wkład własny nie mniejszy niż 15% wartości inwestycji, co przekłada się na sumę 5.294.117,65 złotych – informuje Łukasz Oryszczak.

Obecnie trwają prace nad przygotowaniem dokumentacji projektowo-szacunkowej. Rozbudowa ma zostać rozpoczęta jeszcze w tym roku. Nie ma jednak konkretnych planów dotyczących przyszłego wykorzystania nieruchomości przy ulicy Mickiewicza 65, gdzie obecnie znajduje się budynek przedszkolny.

Dodaj komentarz