Inwestycja Wód Polskich w modernizację jazu na Kanale Gliwickim zakończona. Koszt projektu wyniósł niecałe 6 mln zł

Wody Polskie sukcesywnie kończą kolejne etapy naprawy infrastruktury hydrotechnicznej w kraju. Tym razem poddali remontowi V jaz na Kanale Gliwickim, który dzięki temu odzyskał swoją pierwotną funkcjonalność. Inwestycja w odnowę tego obiektu została sfinalizowana za kwotę bliską 6 milionów złotych.

Wykonane prace dotyczyły jazu stałego, usytuowanego pomiędzy Kanałem Gliwickim a zbiornikiem Dzierżno Duże, w obrębie Pyskowic. Jaz pełni rolę regulatora poziomu zwierciadła wody na Kanale, umożliwiając kontrolowany odpływ nadmiarów do zbiornika Dzierżno. Funkcjonowanie takiego urządzenia jest kluczowe dla utrzymania właściwych warunków żeglugowych.

Z uwagi na niewystarczający stan techniczny tego wieloletniego obiektu, zarówno pod kątem bezpieczeństwa pracowników jak i jego efektywności pracy, Wody Polskie podjęły decyzję o przeprowadzeniu remontu. Informują, że dzięki przeprowadzonym pracom, pracownicy jednostki mogą teraz w bezpieczny sposób kontrolować odpływ wód do zbiornika.

Projekt odnowy rozpoczął się w grudniu 2022 roku. Przebiegał przy utrzymaniu możliwości żeglugi Kanałem Gliwickim podczas trwania sezonu nawigacyjnego, który na Odrzańskiej Drodze Wodnej zwykle trwa od 15 marca do 15 grudnia. Zasięg prac obejmował wiele działań, takich jak naprawa przyczółków, filarów, kładki roboczej i komunikacyjnej, uzupełnienie bruku ponuru i brzegów od strony Wody Dolnej, wykonanie ściany piętrzącej i inne. Roboty budowlane realizowane były przez firmę NAVIGA-STAL Sp. z o.o.

Dodaj komentarz