Nieoczekiwane potrzeby konserwacyjne dotyczące gliwickiej Radiostacji – Przekroczenie nośności i konieczność dodatkowych wzmocnień

Chociaż Gliwicka Radiostacja była niedawno otwarta dla publiczności po długotrwałych pracach konserwacyjnych, które zakończyły się w październiku, już teraz zgłoszono potrzebę dodatkowych działań na tym terenie. Z ekspertyzy technicznej wynika bowiem, że konstrukcja masztu wymaga dodatkowego wzmocnienia.

Ciesząca się statusem najwyższej drewnianej struktury w Europie oraz najwyższej drewnianej wieży nadawczej na świecie, 111-metrowa wieża Radiostacji Gliwice przy ul. Tarnogórskiej jest unikalnym dziełem inżynierii powstałym w latach 30. XX wieku. Wykorzystano do jej budowy belki z modrzewiowego drewna połączone mosiężnymi śrubami. Aby utrzymanie konstrukcji w dobrym stanie, regularna impregnacja jest nieodzowna, ostatnią przeprowadzono w 2023 roku, kosztem pół miliona złotych. Niestety, prace trwały od czerwca do października, co oznaczało brak dostępu do tego popularnego miejsca w sezonie letnim. W wyniku tego nie odbyły się w tym roku takie wydarzenia jak Industriada czy Letnie Kino Plenerowe.

W 2022 r., Śląska Sieć Metropolitalna zleciła Pracowni Inżynierskiej mgr iż. Czesława Hodurka przeprowadzenie ekspertyzy technicznej masztu Radiostacji. Oczywiście, ekspertyza zaleciła pilną impregnację drewnianego masztu, która jest realizowana co pięć lat, ale była to tylko jedna z rekomendacji. Druga dotyczyła elementów konstrukcyjnych o przekroczonym limicie nośności – te powinny zostać wzmocnione przy użyciu dodatkowych, drewnianych krawędziaków – informuje Beata Badura-Wituła, dyrektor Muzeum Gliwice, które niedawno przejęło całą nieruchomość w opiekę.

Gliwickie Muzeum skierowało już formalny wniosek o pozwolenie na budowę do Wydziału Architektury i Budownictwa UM Gliwice. Wniosek złożono 8 grudnia i jest obecnie rozpatrywany, choć trudno przypuszczać, aby cokolwiek mogło skutecznie uniemożliwić wykonanie tych niezbędnych prac na jednym z najważniejszych gliwickich zabytków. Dodatkowo, czeka na rozpatrzenie wniosek Muzeum dotyczący przebudowy i rozbudowy kompleksu urbanistycznego Radiostacji w Gliwicach oraz zagospodarowania terenu, który wpłynął do urzędu w czerwcu br.

Dodaj komentarz