Uwaga na mandat! Nie zapominaj o obowiązku odśnieżania samochodu i zdejmij śnieg ze wszystkich jego części

Zima to czas, kiedy wielu kierowców pomija ważny aspekt bezpieczeństwa na drogach, jakim jest odśnieżanie samochodów. Widać to na drogach, które są pełne aut pokrytych warstwą śniegu lub lodu. Takie zaniedbanie nie tylko stwarza ryzyko dla samych kierowców i pasażerów tych pojazdów, ale również zagraża bezpieczeństwu innych uczestników ruchu drogowego.

Policja przypomina, że po każdej zimowej opadzie śniegu, samochód którym planujemy poruszać się na drodze musi być w pełni odśnieżony. Właściciele pojazdów często liczą na to, że prędkość jazdy sama z siebie usunie śnieg z samochodu, co jest nierozważnym i niebezpiecznym podejściem. Zanim śnieg zostanie zdmuchnięty podczas jazdy, pojazd jest słabo widoczny dla innych uczestników ruchu. Dodatkowo kawałki lodu mogą opadać z pojazdu, stanowiąc zagrożenie dla innych samochodów.

Przepisy drogowe precyzyjnie wyjaśniają, jak należy przygotować samochód do jazdy w zimowych warunkach. Wymagają one, aby samochód był odpowiednio utrzymany i przygotowany do jazdy, tak aby między innymi zapewnić kierowcy odpowiednie pole widzenia i nie stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa innych uczestników ruchu. W praktyce oznacza to, że przed rozpoczęciem jazdy, cały samochód musi być dokładnie odśnieżony. Jest to obowiązek dotyczący nie tylko dachu, ale także szyb, bagażnika, maski i reflektorów. Ważne jest również, by pamiętać o usunięciu śniegu z tablic rejestracyjnych, ponieważ ich czytelność jest kluczowa dla identyfikacji pojazdu na drodze.

Policja podkreśla także, że nawet jeśli samochód nie jest pokryty śniegiem, ale jego szyby są zamarznięte lub oszronione, kierowca ma obowiązek zapewnić sobie odpowiednią widoczność poprzez usunięcie lodu lub szronu z szyb i zewnętrznych lusterek.

Co więcej, policja przypomina, że odśnieżanie auta powinno być przeprowadzone na wyłączonym silniku. W przeciwnym razie takie zachowanie będzie traktowane jako wykroczenie.

Zgodnie z najnowszymi przepisami, za nieodśnieżenie pojazdu lub zaniedbanie tego obowiązku, kierowca może zostać ukarany mandatem do 3 tysięcy złotych.

Niemniej jednak, należy pamiętać, że odśnieżanie samochodu powinno być przede wszystkim wykonywane dla zapewnienia bezpieczeństwa na drodze, a nie tylko dla uniknięcia kary. Kierowca poruszający się nieodśnieżonym samochodem pokazuje innym uczestnikom ruchu, że nie bierze pod uwagę bezpieczeństwa innych.

Dodaj komentarz