Dialog o literaturze śląskiej z Moniką Kassner, Sabiną Waszut i Martą Knopik

21 listopada w Gliwicach zaplanowano ciekawe spotkanie dla miłośników literatury. Biblioteka Centralna przy ul. Kościuszki 17 organizuje panel dyskusyjny pt. „O Śląsku i po śląsku”. Na gości czekają dwie znane pisarki śląskie – Monika Kassner i Sabina Waszut. Rozpoczęcie spotkania przewidziane jest na godzinę 18:00, a udział w nim jest bezpłatny.

Znawczynie literatury i kultury Śląska, Monika Kassner i Sabina Waszut, podzielą się swoimi spostrzeżeniami na temat aktualnej sytuacji w literaturze na tym obszarze. Monika Kassner to postać wielowymiarowa – historyczka, polonistka, działaczka społeczna, dziennikarka pisząca po śląsku oraz autorka książek dla dzieci i cyklu kryminałów retro. Jest laureatką nagrody konkursu na Jednoaktówkę po śląsku oraz Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu w 2022 roku. Interesuje się historią Śląska, ale także średniowieczem, przede wszystkim angielskim.

Sabina Waszut to z kolei autorka kilkunastu powieści historycznych i obyczajowych. Jej debiutancka powieść „Rozdroża” zdobyła w 2014 roku nagrodę główną kategorii „Pióro”. Współpracuje z miesięcznikiem kulturalnym Chorzów Miasto Kultury, pisząc felietony i opowiadania. Podobnie jak Monika, Sabina jest pasjonatką śląskiej historii, ale także górskich szlaków.

Dzień później, 22 listopada, również o godzinie 18:00, w gliwickiej Bibliotece Centralnej odbędzie się spotkanie z kolejną znakomitą pisarką – Martą Knopik. Rozmowę z autorką poprowadzi Monika Kassner.

Marta Knopik to autorka cyklu „Opowieści z Czarnego Miasta”, osadzonego w śląskiej rzeczywistości oraz powieści psychologicznej „Pani K”. Jej twórczość bywa porównywana do śląskiego realizmu magicznego. Marta to absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Śląskim oraz autorka scenariuszy zajęć dla Instytutu Teatralnego w Warszawie. Lubi rozmawiać o literaturze i prowadzi warsztaty pisarskie. Jest też wielbicielką górskich wycieczek i spacerów ze swoim psem Nikodemem.

Dodaj komentarz