Gliwice: Rozpoczęcie renowacji "Okrąglaka" na Placu Grunwaldzkim

Decydująca zmiana powinna nadejść dla „Okrąglaka”, starego budynku na placu Grunwaldzkim w Gliwicach, który popadł w ruinę. Na miejscu zniszczonego budynku powstanie przyjemny i praktyczny lokal gastronomiczny. Miasto odpowiada na oczekiwania obywateli i rozpoczyna realizację projektu. Umowa z wykonawcą, który ma za zadanie zrealizować pierwszy etap prac, została podpisana.

Cel jest podzielony na dwa etapy. Pierwszą część projektu ma zrealizować Firma Produkcyjno-Usługowo-Handlowa MABAPA, która wygrała przetarg. Koszt tej fazy wyniesie prawie 150 tys. zł i obejmie przede wszystkim porządkowanie terenu i prace rozbiórkowe. Niestety przetarg na drugi etap projektu, obejmujący główne prace budowlane oraz zagospodarowanie terenu wokół, został unieważniony. Najkorzystniejsza oferta cenowa znacznie przekraczała 1,25 mln zł – kwotę zarezerwowaną przez miasto na ten cel (ceny ofert w postępowaniu przetargowym wynosiły od ponad 2,5 mln zł do ponad 6 mln zł). Przetarg zostanie przeprowadzony na nowo na początku następnego roku.

Warto przypomnieć, że pawilon na placu Grunwaldzkim ma mieć plan ośmiokątowy z przeszkloną elewacją, co pozwoli na harmonijne wpisanie go w krajobraz i otaczającą przyrodę. Projekt obejmuje dwa piętra: na parterze znajdować się będzie bar z salą konsumpcyjną dla gości, a na wyższym poziomie, na kameralnej antresoli, zaplanowano miejsce do wykorzystania podczas imprez kulturalnych.

Projekt uwzględnia również elementy małej architektury dookoła pawilonu, które umożliwią wygodny odpoczynek na świeżym powietrzu – parkowe leżaki czy hamak. Nie zapomniano również o stojakach na rowery, ponieważ park jest często odwiedzany zarówno przez spacerowiczów, jak i entuzjastów jazdy na rowerze. Otoczenie obiektu urozmaici dywanowa trawa oraz nowe drzewa i krzewy.

Jak już wspomniano, zadanie „Restauracja Parkowa – Okrąglak” miało pierwotnie być realizowane w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego 2022 i cieszyło się największym poparciem w głosowaniu mieszkańców wśród zadań ogólnomiejskich. Jednak ze względu na problemy w czasie projektowania i opóźnienia związane z uzgodnieniem oraz procesem uzyskiwania niezbędnych zezwoleń, inwestycja jest realizowana poza GBO. Również koszty realizacji inwestycji wzrosły w porównaniu z kwotą przewidzianą w GBO.

Dodaj komentarz