Golf: Inkluzja i rehabilitacja poprzez sport

Na polskiej scenie sportowej, golf dynamicznie zdobywa coraz większą popularność. Rocznie odbywa się kilkaset turniejów, w których udział bierze setki tysięcy zawodników posiadających licencję. Golf zasługuje na specjalne uznanie, nie tylko ze względu na dostępność – sport ten jest otwarty na wszystkich, włączając osoby niepełnosprawne, zarówno fizycznie jak i intelektualnie. Istotnym dowodem jest fakt, że golf jest jednym z 35 sportów oficjalnie zatwierdzonych do udziału w Olimpiadach Specjalnych na całym świecie. W Polsce znajduje się on w programie tych olimpiad od pięciu lat.

Promocję golfa jako formy rehabilitacji dla osób z niepełnosprawnością intelektualną podjął Gliwicki Klub Golfowy. Przy ulicy Kujawskiej, na strzelnicy zwaną „driving range”, miejsce spotkań dla początkujących golfistów, w ostatnią środę pojawiła się grupa osób niepełnosprawnych. Byli to uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących Specjalnych nr 7 z Gliwic oraz podopieczni Warsztatów Zajęciowych Ośrodka dla Niepełnosprawnych Najświętsze Serce Jezusa z Rudy Śląskiej-Halemby. Towarzyszyły im dwie osoby zaangażowane w propagowanie golfa – Aleksander Chaba, golfista i trener w Gliwickim Klubie Golfowym, oraz Marek Jelonek, koordynator golfu w ramach Olimpiad Specjalnych Polska.

Jelonek argumentuje, że od momentu powrotu golfa do programu igrzysk olimpijskich, sport ten stał się istotnym elementem Olimpiad Specjalnych. Liczba miejsc dostępnych w Polsce dla osób niepełnosprawnych chcących trenować golfa znacznie wzrosła w ostatnich latach, a Gliwice są jednym z takich miejsc. Według Jelonka, golf jest doskonałym sportem, rozwijającym zarówno umiejętności fizyczne, jak i poznawcze zawodników. Jest to również jeden z najbardziej przystępnych sportów – odpowiednio dostosowując poziom trudności, radość z gry może czerpać każdy, w tym osoby z niepełnosprawnością intelektualną.

Podczas ostatniego treningu na gliwickim polu golfowym pojawiły się osoby uczące się podstaw gry pod okiem Aleksandra Chaby, ale także zawodnicy z Rudy Śląskiej, którzy już od pewnego czasu trenują tę dyscyplinę z sukcesami. Wśród nich jest podopieczna Jelonka, która zdobyła srebrny medal w golfie podczas Ogólnoświatowej Olimpiady Letniej w Berlinie.

W Polsce mamy około 1,2 miliona osób z niepełnosprawnością intelektualną. Stowarzyszenie Olimpiady Specjalne Polska ma 18 oddziałów regionalnych i 507 klubów, które organizują zajęcia dla ponad 17 tysięcy sportowców. Te działania wspierane są przez około 1500 trenerów i 7500 wolontariuszy.

Dodaj komentarz