Apel Policji: Zgłaszaj wszelkie podejrzane wiadomości SMS specjalistom!

Wiadomości z treścią typu „Konieczna dopłata za przesyłkę” czy „Mamo, telefon mi padł, napisz na ten numer…” to częste próby wyłudzeń, które mają miejsce w cyberświecie. To sztuczki stosowane przez oszustów chcących nielegalnie uzyskać pieniądze od niewinnych osób. Funkcjonariusze policji przypominają, że takie próby oszustwa warto jak najszybciej zgłosić fachowcom.

Jeśli otrzymasz podejrzany SMS, jak najszybciej powiadom o tym specjalistów z CERT Polska. Postaraj się zdziałać to nie później niż w ciągu 24 godzin od momentu zauważenia incydentu. Szybki czas reakcji na takie zgłoszenie jest kluczowy i może znacząco wpłynąć na sprawną interwencję i ochronę innych osób przed podobnym atakiem.

A jak zgłosić taki przypadek? Najprościej jest skorzystać z opcji „przekaż” albo „udostępnij” na swoim telefonie, a następnie przesłać treść podejrzanej wiadomości na numer 799-448-084. W ten sposób informacja ta trafi do analityków CERT Polska, którzy po analizie mogą dodać podejrzaną domenę do listy ostrzeżeń.

Warto wiedzieć, że zespół CERT Polska jest dostępny całą dobę, przez 365 dni w roku i zawsze gotowy do działania w przypadku cyberzagrożeń.

Dodaj komentarz