Zapomniane relikty przeszłości w głębinach miasta

Podczas poszukiwań zabytków za pomocą magnesu neodymowego, jeden z mieszkańców Kłodnicy w dniu dzisiejszym wydobył na powierzchnię pocisk przeciwpancerny o średnicy 77 mm. Pocisk został odnaleziony na terenie przy ulicy Zwycięstwa. Na miejsce została wezwana specjalistyczna grupa – pirotechnicy z policji i wojskowi saperzy.

Magnesy neodymowe są znane ze swojej wysokiej mocy przyciągania, dzięki czemu cieszą się popularnością wśród osób szukających zgubionych lub zapomnianych przedmiotów. Najczęściej badane tereny to mosty, wiadukty, zbiorniki wodne oraz studnie. Właśnie podczas takiej eksploracji doszło do niecodziennego znaleziska.

Gliwicka grupa pirotechniczna miała w ostatnim czasie sporo pracy. Na początku weekendu otrzymali zgłoszenie od mieszkańca Gliwic, który podczas porządkowania starego garażu natknął się na różnego rodzaju wyroby pirotechniczne, proch, naboje różnych kalibrów, granaty hukowe oraz zamki do karabinów Mausera. Zgłoszenie dotyczyło terenu w rejonie ulicy Toszeckiej.

Kolejne interwencje dotyczyły terenu przy ulicy Zwycięstwa oraz dzielnicy Ostropa. Tam, podczas prac budowlanych, udało się znaleźć granat moździerzowy kalibru 88 milimetrów. Wszystkie odnalezione przedmioty zostały niezwłocznie zabezpieczone i przekazane do dalszej utylizacji na poligonie.

Dodaj komentarz