Triumf polskich koszykarzy w półfinale prekwalifikacji olimpijskich

We wtorek, 18 sierpnia 2023 roku, odbyły się półfinałowe zmagania w ramach turnieju prekwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich w koszykówce. Reprezentacja Polski pokonała drużynę z Estonii, kończąc spotkanie wynikiem 93:83. Tym samym nasi koszykarze zapewnili sobie miejsce w finałowym meczu, który odbędzie się w niedzielę. Ich przeciwnikiem będzie drużyna z Bośni i Hercegowiny.

Polska ekipa nie doznała porażki w żadnym z meczów grupowych turnieju rozgrywanego w Gliwicach. Kolejno pokonaliśmy Węgry (83:81), Bośnię i Hercegowinę (85:76) oraz Portugalię (78:65). Pierwsze miejsce w grupie otworzyło Polsce drogę do półfinałowego starcia z Estonią, która przebrnęła przez fazę grupową na drugim miejscu w Tallinie. Drugi półfinałowy skład to Izrael versus Bośnia i Hercegowina.

Mecz rozpoczął się od udanego rzutu Aleksandra Balcerowskiego, jednak szybko przewaga 2:0 zamieniła się na 2:5 na korzyść Estonii. Przeciwnicy stawiali opór, używając skutecznych rzutów za trzy punkty, co skutkowało między innymi stanem 8:11 po akcji Artura Konontsuka. Mimo to Polacy odzyskali prowadzenie, osiągając najpierw wynik 13:11, a następnie po dwóch wolnych rzutach Jarosława Zyskowskiego – 15:11. Po pierwszej kwarcie było już 22:18 dla Polski, głównie dzięki celnym trafieniom Andrzeja Pluty.

W drugiej połowie meczu to Polacy (Sokołowski i Zyskowski) byli autorami pierwszych punktów, co zaowocowało wynikiem 46:35. Trzecią kwartę zakończyliśmy wynikiem 63:56, co zapowiadało emocjonujący koniec spotkania.

Zacięta walka trwała do samego końca. Gdy Kristian Kullamae trafił trójkę, przewaga zmniejszyła się do czterech punktów (63:59). Mimo wielkiego wysiłku Estończyków, którzy zdobyli aż 15 rzutów za trzy punkty, zwycięstwo pozostało po stronie polskiej drużyny. Spotkanie zakończyło się wynikiem końcowym 93:83 na korzyść Polski.