Maturzyści z Gliwic w czołówce rankingów zdawalności na Śląsku

Gliwiccy maturzyści z liceów mogą pochwalić się jednymi z najlepszych wyników na Śląsku, zajmując w rankingu wojewódzkim imponujące 3. miejsce. Tym samym, wynik zdawalności egzaminu dojrzałości przekracza 94,94%, co stanowi niebywały sukces dla tutejszych szkół. Absolwenci techników również mają powody do zadowolenia, osiągając wynik 80,26% i zajmując 8. pozycję na liście wojewódzkiej.

Efekty pracy gliwickich placówek edukacyjnych są widoczne w najświeższych statystykach prezentujących wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego. Test ten był realizowany w dwóch formach: nowej, wprowadzonej w 2023 roku dla uczniów kończących naukę w liceach czteroletnich oraz starej z 2015 roku przeznaczonej dla absolwentów techników czteroletnich oraz szkół artystycznych i branżowych II stopnia.

Preliminarne dane ukazują, że gliwiccy licealiści wykazali się wyjątkową zdolnością zdawalności egzaminu, osiągając wynik 94,94% i zajmując trzecie miejsce w skali województwa (średnia zdawalność na Śląsku to 91%, natomiast średnia krajowa to 91,1%). Wyżej plasują się jedynie szkoły z Jaworzna i powiatu bieruńsko-lędzińskiego.

Z analizy wynika także, że maturzyści z Gliwic osiągnęli najlepsze wyniki w regionie z języka angielskiego i matematyki na poziomie podstawowym, osiągając odpowiednio 90,66% i 76,47%. Z kolei maturzyści z techników uzyskali najwyższą średnią na Śląsku z informatyki (43,31%) i języka niemieckiego (65,71%) na poziomie rozszerzonym.

Wyniki z matematyki na obu poziomach – podstawowym (57,04%) i rozszerzonym (26,35%) – oraz z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym (63,72%) również były bardzo dobre.

Na finalne rezultaty matur 2023 musimy jednak poczekać trochę dłużej ze względu na trwające jeszcze egzaminy poprawkowe.

Dodaj komentarz