Obchody Święta Sił Zbrojnych w Gliwicach

Pomimo iż w kalendarzu polskim zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej, które świętujemy jako Dzień Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, jest zapisane na dzień 15 sierpnia, to właśnie w Gliwicach obchody tego święta odbędą się dzień wcześniej – 14 sierpnia. Uroczystość rozpocznie się tradycyjną mszą św., która będzie odprawiana za żołnierzy oraz pracowników Wojska Polskiego. Miejsce ceremonii to kościół garnizonowy pod wezwaniem św. Barbary. Nabożeństwo rozpocznie się punktualnie o godzinie 19:00.

Po zakończeniu modlitwy, około godziny 20:10, zaproszeni goście oraz uczestnicy obchodów przemaszerują ulicą Prymasa Stefana Wyszyńskiego aż do Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tam odbędzie się uroczysty Apel Pamięci Oręża Polskiego. Zaplanowano także salwę honorową oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem. Kierowcy powinni liczyć się z utrudnieniami w ruchu drogowym. Szczególnie między godziną 19:45 a 21:30 zaleca się unikanie trasy przemarszu oraz okolic placu Piłsudskiego.

Oficjalne gliwickie obchody Święta Wojska Polskiego nie kończą się jedynie na poniedziałkowych uroczystościach. Centrum Kultury Victoria przygotowało specjalne atrakcje dla mieszkańców na wtorek, 15 sierpnia. Rozpoczną się one o godzinie 11:00 i będą skierowane do całych rodzin. Podczas wydarzenia, które odbędzie się pod hasłem „Symbole narodowe – znam, rozumiem, szanuję”, będzie można uczestniczyć w warsztatach ceramicznych i plecenia makram. Dodatkowo przewidziano miejską grę terenową pt. „Na tropie Mazurka Dąbrowskiego”. Wszystkie atrakcje są bezpłatne.

Dodaj komentarz