Nowe tchnienie dla sztuki lokalnej – otwarcie Banku Sztuki Gliwice

Bank Sztuki Gliwice to nowo powstała instytucja kulturalna, która otworzyła swoje podwoje w Gliwicach. Przestrzeń ta jest dedykowana twórcom z regionu pragnącym prezentować swoje artystyczne dokonania. Ma również na celu przyciągnąć widzów, którzy mogą podziwiać dzieła artystów nie tylko od środka, ale też z zewnątrz galerii, dzięki specjalnie zaprojektowanej przestrzeni ekspozycyjnej.

Inicjatywa stworzenia Banku Sztuki Gliwice narodziła się wśród pracowników firmy Mostostal Zabrze Nieruchomości. To właśnie oni są posiadaczami budynku BIPROHUT, znanego gliwickiego biurowca umiejscowionego naprzeciwko dworca PKP przy ulicy Bohaterów Getta Warszawskiego. W tym charakterystycznym miejscu, 4 sierpnia, miało miejsce uroczyste otwarcie nowej przestrzeni wystawienniczej.

Mała galeria została zorganizowana z myślą o miejscowych artystach, mających chęć podzielenia się swoją twórczością z większą publicznością. Znajdą tam również swoje miejsce utwory studenckie z Liceum Sztuk Plastycznych w Gliwicach. Dodatkowo, w planach twórców minigalerii jest stworzenie muralu na jednym z bocznych murów budynku.

Inicjatorzy projektu deklarują, że prace prezentowane w Banku Sztuki Gliwice będą dostępne do oglądania dla każdego – mieszkańców miasta, przypadkowych przechodniów, gości odwiedzających Gliwice czy pracowników biurowca. Ze względu na ograniczoną powierzchnię galerii, ekspozycje będą starannie dobrane i skupiać się na twórczości jednego artysty lub konkretnym temacie.

Eksponaty w Banku Sztuki Gliwice będą zmieniać się co miesiąc. Najważniejsze jest jednak to, że aby zapoznać się z prezentowanymi dziełami, nie trzeba nawet wstępować do wnętrza galerii. Dzieła są dostępne dla każdego, kto tylko przechodzi obok. Aktualnie można tam podziwiać prace Alicji Iwanickiej, inspirowane gliwickimi wieżami ciśnień.

Dodaj komentarz