Odkrywanie Kambodży

Czy marzysz o wakacjach w miejscu, które oferuje doskonałą mieszankę bogatej historii, oszałamiającego naturalnego piękna i żywej kultury? Koniecznie rozważ Kambodżę! Ten kraj Azji Południowo-Wschodniej jest znany z najbardziej ikonicznych miejsc historycznych na świecie, zapierających dech w piersiach krajobrazów i zróżnicowanej kultury, która z pewnością pozostawi niezatarte wrażenie na każdym podróżniku. Od starożytnych świątyń Angkor Wat do tętniących życiem ulic Phnom Penh, Kambodża jest krajem, którego nie można przegapić!

Dla kogo są wakacje w Kambodży?

Kambodża graniczy z Tajlandią, Wietnamem i Laosem, dlatego często jest odwiedzana przez turystów eksplorujących kraje Azji Południowo-Wschodniej. Ma łatkę kraju backpackersów – i to jest częściowo prawda, ponieważ można tu znaleźć mnóstwo hosteli, tanich pensjonatów, knajpek i kawiarni i „dzikich” atrakcji, takich jak spływy na oponach, skakanie na linach do jezior czy campingi. Ale to tylko jedna strona Kambodży, którą można odkryć jako kraj pełen zabytków historycznych, rajskich plaż i pojechać tu na luksusowe wakacje. Kambodża to zatem kierunek dla turystów z każdym budżetem, dla grup przyjaciół, rodzin z dziećmi, nawet mniejszymi (Kambodżanie kochają dzieci i traktują je z największym szacunkiem), sprawdzi się także na świętowanie miesiąca miodowego czy romantyczny wyjazd. Można tu zrobić różnego rodzaju programy wycieczek, od przygodowych i objazdowych, po zupełnie poświęcone relaksowi, lub pomieszać pomysły i stworzyć wyjątkową wycieczkę!

Największe atrakcje Kambodży

Najbardziej znaną atrakcją Kambodży są świątynie Angkor, wpisane na listę UNESCO. Każdego roku to miejsce odwiedzają miliony turystów, dlatego warto kupić tu bilety wcześniej. Angkor było to stolicą Imperium Khmerów, które rządziło większą częścią Azji Południowo-Wschodniej od IX do XV wieku. Miasto znane jest z imponujących świątyń i zabytków, w tym Angkor Wat, który stanowi największy zabytek sakralny na świecie, oraz Bayon, kompleksu świątynnego znanego z kamiennych twarzy. Świątynie Angkor są uważane za jedne z najważniejszych osiągnięć architektonicznych i artystycznych Azji Południowo-Wschodniej i w ich odnowę i konserwację inwestowane są ogromne pieniądze – obecnie Kambodża jest świadoma swojego skarbu. Zabytkowe miasto znajduje się w Siem Reap, w którym jest lotnisko z szeroką siecią lotów z różnych stron kraju i sąsiadujących państw. Samo Siem Reap jest przyjemnym miasteczkiem, w którym można znaleźć wiele klimatycznych knajpek i hoteli. Na Angkor zwykle poleca się poświęcić 2 dni. Inne popularne miejsca w Kambodży wiążą się głównie z przyrodniczo-kulturowymi atrakcjami, jak np. jezioro Tonle Sap, największe słodkowodne jezioro w Azji Południowo-Wschodniej, położone w sercu Mekongu, które słynie z tzw. pływających wiosek. Mieszkająca tam ludność zbudowała domy na palach i przemieszcza się pomiędzy nimi na łodziach – to niezwykła enklawa, zupełnie samowystarczalna, bo na wioskach są szpitale, szkoły i wszystkie budynki usługowe potrzebne do codziennego funkcjonowania. Jezioro zmienia swoją objętość w ciągu roku, w zależności od opadów – uważane jest też jako jedną z najistotniejszych ekologicznie stref w całej Kambodży. Organizuje się tu wycieczki turystyczne, można także spędzić noc w domku na wodzie.

Plażowanie w Kambodży

Luksusowe wakacje w Kambodży są jak najbardziej możliwe, ponieważ w kraju, zwłaszcza na wybrzeżu, znajduje się wiele ekskluzywnych hoteli i kurortów. Piękne plaże i sielska, wakacyjna atmosfera panuje na rajskiej wysepce Koh Rong, jednak w to miejsce podróżuje wielu turystów z plecakami – można liczyć na imprezy i uroki nocnego życia. Innym miasteczkiem, w którym znajduje się więcej luksusowych hoteli jest Sihanoukville, znane również jako Kampong Som, to nadmorskie miasto położone w południowo-zachodniej Kambodży. Jest znane z białych, piaszczystych plaż, czystej wody i swobodnej atmosfery. Przypomina nieco afrykańskie wybrzeża Mauritiusu, więc jeśli ktoś planuje się wybrać na wycieczkę na Mauritius, tutaj może poczuć podobną atmosferę! W Sihanoukville oprócz odpoczynku, można uprawiać wiele sportów wodnych i nurkować z rurką.

Dodaj komentarz