Czy soki są zdrowe? Ile można ich pić?

Część osób twierdzi, że soki są bardzo zdrowe, a druga, że niekoniecznie. Jak jest naprawdę? Jak to zwykle bywa, odpowiedzi należy szukać gdzieś pośrodku. Bo to, czy soki są zdrowe, zależy w dużej mierze od składu napoju z butelki czy kolorowego kartonika.

Ile soku jest w soku?

Jeśli lubisz pić soki owocowe lub owocowo-warzywne, na pewno zadajesz sobie pytanie o ich wpływ na zdrowie. Większość soków dostępnych w sklepach nie jest do końca zdrowa, bo zawiera nie tylko owoce i warzywa, ale i mnóstwo cukru. W napojach i nektarach owocowych znajdują się często także konserwanty, barwniki i aromaty zapachowe, czyli różne środki niebezpieczne dla zdrowia. Dlatego przed zakupem zawsze dokładnie przeczytaj etykietę ze składnikami: najlepsze są oczywiście soki 100%, które oprócz owoców nie zawierają żadnych innych składników. Alternatywnym sposobem na „wytropienie” szkodliwych substancji w produktach żywnościowych są aplikacje mobilne. Przeskanowanie kodu to prosta droga do zebrania wielu cennych informacji na temat składu produktu.

Najlepszy jest sok świeżo wyciskany, niepasteryzowany

Zdecydowanie najlepszym wyborem są soki świeżo wyciskane. Kupisz je w niektórych kawiarniach lub w pijalniach soków. Najlepiej jednak jest przygotować taki sok samodzielnie za pomocą wyciskarki lub sokowirówki. Duża miska owoców i/lub warzyw starczy na przygotowanie dzbanka pysznego i zdrowego soku. Szklanka takiego napoju wypita do śniadania czy kolacji to samo zdrowie i smaczny dodatek do posiłku. W jednej szklance soku jest mnóstwo witamin i minerałów oraz antyoksydantów. Dzięki takim składnikom organizm zyskuje mocny zastrzyk energii na cały dzień, poprawia się wygląd skóry, włosów i paznokci. Zblendowany sok zachowuje odżywczy miąższ, dlatego jest w nim więcej składników cennych dla zdrowia. Wśród nich jest m.in. błonnik, który hamuje wchłanianie glukozy, reguluje wypróżnienia i powoduje uczucie sytości.

Pamiętaj, że sok to także kalorie

Sok ze świeżych owoców to samo zdrowie, ale należy pić go z umiarem. W soku jest sporo cukru, który jest co prawda zdrowszy od tego ze słodyczy, ale to jednak cukier. Jeśli chcesz mieć pewność, że odżywiasz się zdrowo, wypij tylko jedną szklankę soku każdego dnia. Możesz też pić je co drugi dzień. Szczególnie osoby z cukrzycą typu II lub otyłością powinny zwrócić uwagę na ryzyko spożywania większej ilości cukru. 100 ml soku to około 40–55 kcal, czyli duża szklanka to nawet 165 kcal. A woda nie zawiera ich wcale. Jeśli więc dbasz o linię i pilnujesz każdej kalorii, nie przesadzaj z ilością wypitych soków i ogólnie jedzenia owoców. Komponuj posiłki, w których składzie znajdą się węglowodany złożone np. kasza, pieczywo pełnoziarniste), białko (jajka, sery) i zdrowe tłuszcze  (orzechy, awokado, ryby). Do tego raz dziennie możesz dodać szklankę świeżego soku z ulubionych owoców lu warzyw. Resztę posiłków jedz lepiej z dodatkiem całych produktów, np. w formie sałatki.

Jeśli nie masz ochoty lub czasu na przygotowywanie takich posiłków, z pomocą przyjdzie Ci catering dietetyczny w Gliwicach. To inaczej dieta pudełkowa, czyli bardzo popularna forma zamawiania posiłków na wynos. Możliwość wyboru określonego pakietu np. diety wege, redukcyjnej, standardowej czy dla sportowca to duże udogodnienie. Soki pij z umiarem. A kilka razy dziennie możesz jeść świeże owoce, w których jest więcej błonnika, beta-karotenu i potasu. Całe owoce jedz zwłaszcza wtedy, gdy chcesz zrzucić nadliczbowe kilogramy. Błonnik rozkłada cukry proste i syci, a Ty łatwej radzisz sobie ze słodkimi pokusami.

Dodaj komentarz