Gmach Poczty Głównej – wyjątkowo piękna atrakcja architektoniczna

Czym mogą oczarować miłośników zabytkowych budowli Gliwice? Licznymi skarbami oraz perełkami dawnej architektury, obok których nie można przejść obojętnie. Na jakie gmachy warto zwrócić szczególną uwagę podczas wycieczki po tym mieście? Przy ulicy Dolnych Wałów, w pobliżu malowniczego Rynku oraz słynnej Willi Caro, czeka nie lada gratka dla każdego miłośnika architektury. To gmach Poczty Głównej, zaskakujący zarówno ciekawą bryłą, jak i bogactwem detali architektonicznych.

Co warto wiedzieć na temat Gmachu Poczty Głównej w Gliwicach?

Poczta Główna (ulica Dolnych Wałów 8) to zabytek wyjątkowy. Znalazł się on nawet w zestawieniu najbardziej pięknych polskich obiektów architektonicznych według portalu https://skyscrapers.pl/.  Gmach wzniesiony w latach 1903–1906, od samego początku miał pełnić rolę placówki pocztowej. Doskonale widoczna jest tu fascynacja neogotykiem, dzięki której budynek ten wyróżnia się takimi cechami, jak nieotynkowana cegła klinkierowa, pomarańczowa dachówka oraz ostre łuki, doskonale widoczne przy otworach okiennych. Wspaniałą ozdobą tego gmachu są też ozdobione kolorową cegłą szczyty, dzięki czemu budynek poczty już z daleka przyciąga uwagę turystów. Ciekawą ozdoba elewacji są tu również herby: Katowic, Gliwic, Zabrza i Łabęd (ta ostatnia miejscowość jest obecnie dzielnicą Gliwic). Piękne klatki schodowe oraz hala główna – oto kolejne atrakcje, na które w czasie wycieczki śladem gliwickich perełek architektury warto zwrócić szczególną uwagę.

Zwiedzanie Gliwic – Gmach Poczty Głównej to prawdziwy must have

Wycieczki po tak ciekawym mieście, jak Gliwice, mogą się okazać wspaniałą przygodą dla miłośników architektury i sztuki. W tym mieście nudzić się nie można, a cenne zabytki towarzyszą tu turystom na każdym kroku. Dzięki temu na turystycznej mapie Górnego Śląska miasto to zajmuje coraz ważniejsze miejsca, a doskonała promocja sprawia, że gości przybywających tu z odległych zakątków Polski jest coraz więcej.

Dodaj komentarz