Raz jeszcze odwiedźmy gliwicki Zamek „Dwór Cetrycza”

Zamek, który kiedyś był nazywany jako „Dwór Cetrycza” do dzisiaj przyciąga uwagę nie tylko mieszkańców tutejszego regionu, ale nawet i turystów z całego kraju. Niewątpliwie jest jednym z najważniejszych zabytków, jakim mogą się pochwalić Gliwice, jest też siedzibą ciekawej placówki muzealnej.

Zwiedzanie Zamku w Gliwicach

Zamek w Gliwicach to jedna z tych atrakcji, której w czasie wycieczki po terenie Górnego Śląska nie można pominąć. Zresztą już kiedyś pisaliśmy artykuł o historii tego Zamku. Dzisiaj raz jeszcze przypomnimy sobie ciekawe informacje na jego temat. Co warto wiedzieć na temat tego zabytku? Dlaczego turyści tak chętnie poświęcają mu swój czas?

Historia Zamku w Gliwicach

Zamek Piastowski w Gliwicach to ciekawy zabytek, którego historia sięga XIV wieku. Początkowo miał on formę dwóch baszt, które zostały połączone murami miejskimi. Na przełomie XIV i XV stulecia zamek ten jednak został przebudowany, a jedna z teorii zakłada, iż miał się stać siedzibą śląskich Piastów. W połowie XVI wieku zamek znów został przebudowany. W tym czasie został przebudowany w stylu gotycko-renesansowym, taką formą przyciąga on i dziś. „Dwór Cetrycza”, bo tak jeszcze nie dawno nazywano ową budowlę, został starannie wyremontowany po II wojnie światowej. Dzięki temu już w 1959 roku mógł stać się siedzibą placówki muzealnej, która ma upowszechniać wiedzę na temat Gliwic i ich przeszłości. Ciekawe zbiory sprawiają, iż Zamek Piastowski jest ważnym celem niejednej wycieczki – szczególnie dla tych turystów, którzy chcą poznać Gliwice i ich najstarsze dzieje.

Dodaj komentarz