Dziki ponownie pojawiają się w Gliwicach. Jak rozwiązać problem?

Gliwickie osiedla po raz kolejny są wypełnione dzikami. Coraz częściej te dzikie zwierzęta można spotkać po prostu w mieście, pośród miejskich zabudowań. Sprawa dotycząca dzików w mieście oczywiście nie jest nowa. Już kilkanaście miesięcy temu zauważono je w pobliżu osiedla Kopernika. Co jest powodem takiej sytuacji i jak rozwiązać problem dzików w Gliwicach?

Dziki mają coraz mniej naturalnego środowiska

Jednym z głównych powodów, przez które dziki pojawiają się pośród miejskich zabudowań na pewno jest ingerencja człowieka w naturalne środowisko. Człowiek sam zabiera im teren do życia poprzez wkraczanie do lasów. Jednak nie jest to jedyny powód, który powoduje obecność zwierząt w mieście. Przyczyną, która również wpływa na tę sytuację w pewnym stopniu jest także brak zabezpieczeń odpadów. Leśne zwierzęta mają prosty dostęp do koszy na śmieci i osiedlowych koszy, w których składowane są odpady w formie bio. To powoduje, że mają one łatwy dostęp do pożywienia.

Jak rozwiązać problem dzików w mieście?

Rozwiązanie problemu pojawiania się dzikich zwierząt w Gliwicach na pewno nie jest łatwy. Jeżeli byłoby to proste, to problem nie ciągnąłby się już od kilku lat, a co gorsza, nie powiększałby się z roku na rok. Głos w sprawie zabrał już nawet dyrektor Centrum Ratownictwa w Gliwicach. Jakie działania rozpoczęła ta jednostka, aby uporać się z uporczywymi zwierzętami w mieście?

Jak zaznacza Tomasz Wójcik, a więc dyrektor Centrum Ratownictwa Gliwice, na początku roznoszone były informacyjne ulotki wśród mieszkańców, jak zachować się w przypadku pojawienia się dzika i co robić, aby nie zwabić ich do miasta. Kolejnym sposobem było rozsypywanie w mieście specjalnego środka, który miał odstraszać dzikie zwierzęta. Proces ten był jednak problematyczny, ponieważ wystarczyło kilka dni, aby zastosowany środek całkowicie wywietrzał.

Pomysłem na usunięcie dzików z miasta jest na pewno odstrzał redukcyjny. Zajmują się nim specjalistyczne firmy, które specjalizują się w takich działaniach. Jednak na ten moment ciężko powiedzieć, czy takie odstrzały będą praktykowane. Jednym z problemów przy tym sposobie walki z dzikami jest to, że za odstrzał należy uiścić zapłatę prywatnym firmom. A tak naprawdę nie wiadomo z czyich pieniędzy miałoby to zostać zrealizowane.

Dodaj komentarz