Gliwickie budowle dla ciekawych – Wojewódzki Sąd Administracyjny

Wojewódzki Sąd Administracyjny to jeden z tych obiektów, któremu w czasie historycznej wycieczki po Gliwicach koniecznie trzeba się uważniej przyjrzeć. Dlaczego? Bo jest to obiekt bardzo ważny zarówno dla tych, którzy chcą lepiej poznać dzieje Górnego Śląska, jak i dla tych, których interesują ciekawe zabytki dawnej architektury. Co dokładnie warto wiedzieć na temat tego obiektu?

Historia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego

Wojewódzki Sąd Administracyjny to w istocie dawna siedziba dyrekcji dóbr hrabiego von Ballestrema. Gmach ten powstał w latach 1921-1922, gdy Gliwice oficjalnie pozostawiono w granicach Niemiec. Jego budowniczym był Nicolaus Wolfgang Friedrich Franz von Ballestrem. Projekt tego budynku przygotował Hans von Poellnitz, znany też z takich realizacji, jak kolonia w Starej Rokitnicy. Gmach ten ma cztery kondygnacje, a jego neobarokowe fasady skutecznie przyciągają uwagę przechodniów.

Budynek Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego jako ciekawe miejsce dla turystów

Ciekawą ozdobą budynku są też cztery postacie, które mają informować o dawnym charakterze Górnego Śląska. Są to postacie rolnika, górnika, hutnika i leśnika, czyli przedstawicieli zawodów, które w tej części Europy odegrały rolę bardzo ważną. Zawody te miały jednocześnie ogromne znaczenie dla działalności gospodarczej, prowadzonej na terenie Górnego Śląska przez rodzinę von Ballestremów. Autorem rzeźb był Joseph Wilhelm Karol Limburg – artysta dobrze znany we wschodniej części Górnego Śląska, znany z innych rzeźb stworzonych dla von Ballestremów (m. in. w Pławniowicach). Do dziś we wnętrzu tego budynku zachowała się okazała klatka schodowa oraz wspaniała sala obrad. Zachwyca też dawny gabinet hrabiego von Ballestrema, pełniący dziś rolę gabinetu Prezesa Sądu.

Dodaj komentarz