Zabytkowy Dom Tekstylny Weichmanna w Gliwicach

Dom Tekstylny Weichmanna, który znajduje się przy ulicy Zwycięstwa (dawniej Wilhelmstraße) w Gliwicach, jest jedną z ciekawszych budowli wzniesionych na terenie tego miasta w okresie międzywojennym. Zalicza się on do tzw. realizacji Mendelsohna, a gliwicki obiekt był jednym z pierwszych, które powstały. Czym może się pochwalić ten budynek? Jakie cechy decydują o jego wyjątkowości?

Gliwicki Dom Tekstylny Weichmanna

Mieszkańcy Gliwic oraz turyści, którzy odwiedzili to miasto na pewno mogą potwierdzić, że Zabytkowy Dom Tekstylny Weichmanna to jedna z tych atrakcji, których w czasie wycieczki po Gliwicach nie można pominąć.

Dom Tekstylny Weichmanna to modernistyczny budynek, który powstał w latach 1921-1922. Dom ten został zbudowany dla Erwina Weichmanna, żydowskiego kupca z branży włókienniczej. Projektantem budynku był sam Erich Mendelsohn – artysta znany z odwagi oraz niezwykle oryginalnych rozwiązań.

Nowoczesny obiekt tamtych czasów o prawdziwie wyjątkowym wyglądzie

Prosta, nieco surowa bryła, ozdobiona została wydatnymi gzymsami oraz rzędami okiem. Połączenie wyjątkowych dodatków architektonicznych z prostą bryłą sprawiało, że obiekt wydawał się niepozorny, lecz zarazem intrygujący. Do dziś znacząco wyróżnia się on na tle pozostałych obiektów budowlanych w tym regionie.

Wykorzystanie Domu Tekstylnego Weichmanna

W jaki sposób wykorzystywany był pierwotnie ten budynek? Wiadomo, że pierwsze trzy piętra wykorzystywano w celach handlowych, z kolei najwyższa kondygnacja służyła jako prywatne mieszkanie właściciela. Dziś zabytek ten jest jedną z tych atrakcji, z których Gliwice mogą być wyjątkowo dumne, a turyści w czasie historycznej wycieczki po tym mieście bardzo chętnie poświęcają mu swój czas. Z pewnością jest to jedna z tych perełek dawnej architektury, którym warto się przyjrzeć uważniej.

Dodaj komentarz