Adam Zagajewski nie żyje – wielki poeta zmarł w Światowy Dzień Poezji

21 marca 2021 roku z tym światem pożegnał się Adam Zagajewski w wieku 75 lat. Był to wybitny poeta, prozaik, tłumacz i eseista oraz jeden z najbardziej znanych i cenionych polskich twórców współczesnych. Adam Zagajewski był znany głównie jako jeden z przedstawicieli poetyckich Nowej Fali. W swojej przeszłości poeta był bardzo związany z miastem, związku, z czym wiadomość o jego śmierci była powodem do smutku dla wielu mieszkańców Gliwic i okolic.

Kim był Adam Zagajewski – trochę o biografii poety

Wybitny pisarz urodził się zaraz po zakończeniu drugiej wojny światowej w 1945 roku w Lwowie. W Gliwicach spędził całe swoje dzieciństwo oraz lata wspaniałej młodości. To właśnie w tym mieście ukończył V Liceum Ogólnokształcące i po maturze wyjechał do Krakowa, aby tam rozpocząć studia na kierunku psychologia i filozofia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ojciec Adama był profesorem Politechniki Śląskiej, w związku z czym Śląsk był poecie bardzo bliskim rejonem Polski. W drugiej połowie lat 70. Adam Zagajewski dołączył do opozycji demokratycznej i zaczął publikować w prawie niezależnej. Prowadził tam seminarium dla tak zwanego Uniwersytetu Latającego. W 1975 roku otrzymał zakaz publikacji w wydawnictwach państwowych po podpisaniu Listu 59 do władz PRL jako protest przeciwko ograniczaniu wolności obywatelskich. 

Poeta znany na całym świecie

Z początkiem roku 1988 Adam Zagajewski wykładał poezję przez jeden semestr w Teksasie w ramach programu Creative Writing na University of Houston. W 2007 roku prowadził zajęcia na University of Chicago z historii literatury w Committee on Social Thought. Adam Zagajewski był pisarzem znanym nie tylko w kręgach polskich, aczkolwiek był cenionych członkiem zespołu redakcyjnego „Zeszytów Literackich”. Był to kwartalnik założony w Paryżu na emigracji, a następnie przeniesiony do Warszawy. Na swoim koncie poeta posiada wiele wybitnych nagród, w tym Międzynarodową Nagrodę Vilenica z 1996 roku, Nagrodę im. Horsta Bienka otrzymaną w Niemczech w 2002 roku, Europejską Nagrodę Poetycką we Włoszech 2010. Jego ostatnią nagrodą była Zhongkun International Poetry Prize otrzymana w 2013 roku w Chinach. 

One thought on “Adam Zagajewski nie żyje – wielki poeta zmarł w Światowy Dzień Poezji

Dodaj komentarz