Niebezpieczne znalezisko na placu budowy – ewakuacja sąsiednich budynków jest nieunikniona

Podczas prowadzenia prac budowlanych na terenie nowej inwestycji mieszkaniowej na ulicy Nowy Świat, robotnicy napotkali niewybuch. W wyniku tego alarmującego odkrycia, prace na budowie zostały natychmiast zaprzestane, a na miejsce wezwano policję. Funkcjonariusze służb porządkowych szybko zjawili się na miejscu zdarzenia.

Do ujawnienia pozostałości po działaniach wojennych doszło w poniedziałek, około godziny 8:00 rano. Aspirant sztabowy Dominik Polak, policyjny pirotechnik, ocenił znalezione przedmioty i stwierdził, że mamy do czynienia z pociskiem odłamkowym burzącym o kalibrze 152 mm, wyposażonym w zapalnik. To sugeruję, że obiekt jest niebezpieczny. Oczekuje się na przybycie specjalistów wojskowych – saperów. Pracują oni jednak nad innym odkrytym w naszym rejonie artefaktem, który od dnia poprzedniego jest zabezpieczany przez patrol policji – informuje podinspektor Marek Słomski, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach.

Na niedzielę, około godziny 13:00, przypada odkrycie kolejnego niewybuchu. Tym razem chodziło o pocisk artyleryjski kalibru 88 mm, który został znaleziony przez spacerowicza w rejonie ulicy Jesiennej, w pobliżu autostrady A1 i drogi DTŚ. – Obszar ten jest oddalony od centrum miasta, dlatego wystarczyło jedynie ustawić strefę bezpieczeństwa i nie dopuszczać do niej osób niepowiązanych z akcją – mówi podinspektora Słomski. – Natomiast sytuacja przy ulicy Jana Pawła II jest bardziej skomplikowana. W związku z zabezpieczaniem i wywożeniem niewybuchu, konieczne będzie ewakuowanie pięciu najbliższych budynków oraz zamknięcie ruchu na sąsiadujących ulicach – wyjaśnia rzecznik gliwickiej policji.

Dodaj komentarz