Wiosenna odsłona atrakcyjnej strefy rekreacyjnej na Sikorniku w Gliwicach

Coraz cieplejsze dni zachęcają do wypraw w miejskie zakątki. W Gliwicach, na południu miasta przy osiedlu Sikornik, powstał nowy obszar rekreacyjny. Zajmuje on teren o powierzchni przekraczającej 10 hektarów, gdzie dominuje zieleń. Mieszkańcy z zapałem korzystają z tego miejsca, a już niedługo – w okresie wiosennym – będą mogli podziwiać tam pełen urok kwitnienia. Prace nad nowym dojściem prowadzącego wzdłuż ulicy Bogatki mają zostać ukończone na czas świąt.

Strefa rekreacyjna jest efektem przekształcenia suchego zbiornika retencyjnego na potoku Wójtowianka. Skonstruowany tu system to niezbędny element ochrony przeciwpowodziowej Gliwic, które muszą być gotowe na zmiany klimatyczne. Miasto również jest miejscem naturalnej koncentracji wód z konurbacji górnośląskiej. Działanie zapory hydrotechnicznej polega na zbieraniu wody z wyżej położonych terenów, co ogranicza skutki nawalnych opadów w dużym obszarze śródmieścia.

Miasto Gliwice podjęło decyzję o wykorzystaniu zbiornika nie tylko jako środka przeciwpowodziowego, ale również jako obszaru odpoczynku i rekreacji dla mieszkańców. Ten atrakcyjnie zagospodarowany teren jest dostępny przez cały rok. Zimą można tam uprawiać narciarstwo biegowe, natomiast w sezonie letnim – spacerować, jeździć na rowerze czy biegać. Trasa ta była wykorzystana podczas Półmaratonu Gliwickiego w ubiegłym roku. Przygotowano tam także miejsca do czytania, spotkań ze znajomymi oraz do cieszenia się słońcem. Atrakcji nie brakuje, a miejsce przyciąga mieszkańców z różnych części miasta.

Na koronie zbiornika i jego skarpach utworzono komfortowe ścieżki, o asfaltowej, betonowej lub mineralno-żywicznej nawierzchni. Ze ścieżek prowadzą zejścia na samo dno budowli. Wzdłuż ścieżek stworzono tarasy widokowe, miejsca do odpoczynku z ławkami, leżakami, pergolami i zadaszeniami. Dzieci mogą korzystać z placu zabaw, gdzie główną atrakcją jest konstrukcja do wspinaczki w kształcie wilka (stąd popularna nazwa miejsca – Wilcze Doły). Osoby lubiące aktywność fizyczną na świeżym powietrzu mogą korzystać z siłowni plenerowej, a posiadacze psów z wybiegu dla swoich pupili. Teren jest oświetlony.

– Przy realizacji tego projektu udało nam się połączyć dwie funkcje obiektu: przeciwpowodziową, niezbędną ze względu na zmiany klimatyczne i konieczność ochrony centrum miasta, oraz rekreacyjną, na którą czekali mieszkańcy. Przestrzeń ta ma charakter parkowy, a dominująca roślinność nadaje jej unikalnego uroku. Jest to największy teren rekreacyjny stworzony w Gliwicach od lat – mówi Mariusz Śpiewok, zastępca prezydenta Gliwic.

Dodaj komentarz