Bojków w Gliwicach gospodarzem trzydniowych uroczystości Dni Cysterskich z okazji 755-lecia założenia osady

W Bojkowie, dzielnicy Gliwic, odbędą się obchody Dni Cysterskich. To trzydniowe wydarzenie ma na celu upamiętnienie 755-lecia założenia osady przez mnichów cysterskich w lesie Boycou. Od 1 do 3 marca mieszkańcy i goście Bojkowa będą mieli okazję uczestniczyć w szereg atrakcji, takich jak spektakl, konferencja czy koncert.

Podczas tych dni Fundacja „Stare Opactwo w Rudach” zaproponuje oryginalne produkty cysterskie. W Centrum Kultury Victoria – Scena Bojków będzie można podziwiać prace plastyczne dzieci nawiązujące do kultury średniowiecza. Plac Cysterski, położony na skrzyżowaniu ulic Łanowej i Rolników, stanie się miejscem prezentacji średniowiecznych herbów europejskich regionów, które współdziałały przy powstawaniu Bojkowa.

Obchody rozpoczną się w piątek, 1 marca 2024 roku o godzinie 15:00. Wtedy to ulica Plonowa 10 stanie się miejscem „Żywej lekcji historii – Cystersi”. Zajęcia będą przeznaczone dla dzieci i będą zawierały podsumowanie konkursu plastycznego na temat średniowiecza. W sobotę, 2 marca 2024 roku o godzinie 10:00 w Centrum Kultury Victoria – Scena Bojków rozpocznie się konferencja naukowa „755 lat Bojkowa na Szlaku Cysterskim”. Tego samego dnia o godzinie 15:30 tamże odbędzie się koncert chóru chłopięcego Die Rheinischen Sängerknaben z Ratingen, z solistami Nicole Rhoslynn i Heiko Reissin.

W niedzielę, 3 marca 2024 roku obchody uświetni Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Gliwickiego Sławomira Odera z udziałem Opata Prezesa Polskiej Kongregacji Zakonu Cystersów Ojca Eugeniusza Augustyna OCist. Liturgię uświetni chór chłopięcy Die Rheinischen Sängerknaben z Ratingen. Po mszy nastąpi Uroczystość nadania nazwy „Plac Cysterski” oraz odsłonięcie tablicy ze znakiem Szlaku Cysterskiego w Polsce. Ceremonię uświetni Orkiestra Dęta KWK & Sośnica. Po tych wydarzeniach mieszkańcy będą mieli okazję na poczęstunek oraz ciepłe i zimne napoje.

Planiści muszą pamiętać, że udział w koncercie „Pro Unitate Europae” w sobotę, 2 marca, o godzinie 15:30 oraz w spektaklu „KAMIENIE MILOWE – z inspiracji Dziełem Cystersów w Europie” Teatru A w niedzielę, 3 marca, o godzinie 13:15, wymaga potwierdzenia obecności do czwartku, 22 lutego. Można zrobić to osobiście w Szkole Podstawowej nr 8 ul. Spacerowa 6 w Gliwicach – Bojkowie lub telefonicznie pod numerem (32) 232 93 24.

Dodaj komentarz