Łamanie prawa – konsekwencje i ryzyko, na przykładzie gliwickiego narkotykowca

Osoba, która decyduje się na lekceważenie przepisów prawa, powinna być świadoma ewentualnych konsekwencji swojego działania. Szczególnie absurdalne jest zrzucanie winy za własne pomyłki na funkcjonariuszy policji, którzy jedynie wykonują swoją pracę. Właśnie takie sytuacje miały miejsce w Gliwicach, gdzie detektywi z lokalnej jednostki policji odwiedzili dom pewnego mieszkańca miasta, o którym wiedzieli z prowadzonych przez siebie dochodzeń, że jest obecny w świecie narkotykowym.

Fotografia prezentuje foliowy worek z nasionami marihuany oraz banknoty o nominałach 200 złotych, sumujące się do kwoty 6000 złotych. Pokazana jest również elektroniczna waga, na której znajduje się susz marihuany o wadze 10,84 grama.

Gdy dwóch cywilnych stróżów prawa zadało mieszkańcowi centrum Gliwic pytanie dotyczące ewentualnej zgody na wyszukanie i konfiskatę posiadanych narkotyków, ten był niezwykle zaskoczony. W tym przypadku chodziło o marihuanę. Zdając sobie sprawę z bezsensu dalszej walki, mężczyzna przyznał, że posiada narkotyki, ale twierdził, że są one tylko do użytku osobistego.

Podczas spotkania w domu 35-letniego gliwiczanina, policjanci formalnie zabezpieczyli worek foliowy wypełniony zielonym suszem roślinnym oraz pieniądze o wartości 6000 złotych w banknotach o nominale 200 złotych.

Powód, dla którego informujemy o tym przypadku spośród wielu innych aresztowań, to chęć przekazania ostrzeżenia dla tych osób, które rozważają eksperymentowanie z narkotykami lub nawet handel nimi. Takie działanie zawsze kończy się tragicznie. W omawianym przypadku z mieszkania gliwiczanina skonfiskowano około 11 gramów marihuany. Najważniejszym jednak aspektem dla prokuratury i sądu są dowody zgromadzone podczas śledztwa. To one będą miały kluczowe znaczenie dla decyzji dotyczących dalszego losu zatrzymanego mężczyzny.

Warto przypomnieć – tylko za posiadanie narkotyków grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. Posiadanie większej ilości narkotyków jest zagrożone karą od roku do 10 lat pozbawienia wolności. W przypadku mniejszej ilości narkotyków sprawca może zostać ukarany grzywną, karą ograniczenia wolności lub pozbawieniem wolności do roku.

Dodaj komentarz