Brak planów na rewitalizację ul. Chorzowskiej w 2024 roku – wyborcza kampania w Gliwicach nabiera tempa

W Gliwicach rozpoczęła się elektoralna kampania do przyszłych wyborów prezydenckich oraz radnych. Najbardziej zauważalne jest to na oficjalnej stronie urzędu miejskiego, mediach związanych z obecnym prezydentem Adamem Neumannem i w lokalnym serwisie informacyjnym, który jest publikowany przez magistrat. Jednakże, co ciekawe, nie wiadomo czy Neumann będzie mógł liczyć na poparcie Zygmunta Frankiewicza. Senator prawdopodobnie skieruje swoje wsparcie na Mariusza Śpiewoka, obywatela Rybnika.

W kręgu politycznych plotek huczy od niedawna o konflikcie między Neumannem a jego zastępczynią Ewą Weber, która dołączyła do administracji Gliwic pochodząc z Zabrza. Wydaje się, że prezydent systematycznie odbierał Weber jej uprawnienia, by ostatecznie się jej pozbyć. Wiele wskazuje na to, że taka decyzja może przysporzyć Neumannowi problemów w postaci braku większości w radzie miejskiej. Opinię w tej sprawie wydało lokalne koło PO, które jest silnie związane z posłanką Martą Golbik.

W materiałach chwalących działania lokalnych władz, można znaleźć informacje o nadchodzących inwestycjach planowanych na rok 2024. Nie ma jednak wśród nich mowy o remoncie ul. Chorzowskiej, która jest w fatalnym stanie technicznym. Na przyszłoroczne przedsięwzięcia zostało przeznaczone blisko 408 mln złotych.

Na liście najważniejszych projektów na 2024 rok znajdują się takie zadania jak: budowa infrastruktury Gliwickiego Obszaru Gospodarczego (56,9 mln zł); rozbudowa i modernizacja ścieżek dla pieszych i rowerzystów (37,7 mln zł); rozbudowa i modernizacja kanalizacji deszczowej (15,2 mln zł); finalizacja odcinka zachodniej obwodnicy Gliwic od ul. gen. J. Sowińskiego do ul. I. Daszyńskiego (10,1 mln zł); rozbudowa Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych nr 1 przy ul. Jasnogórskiej 15–17 o część przedszkolną i salę sportową (10 mln zł); kontynuacja modernizacji obiektów komunalnych (9,6 mln zł) oraz przebudowa ulic i chodników (8,1 mln zł); termomodernizacja i modernizacja budynków Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 przy ul. Kozielskiej 39 (8,1 mln zł) oraz rozbudowa ul. Zbożowej (7 mln zł).

Niektóre inwestycje zostały przesunięte na lata 2025-2026. Dotyczy to między innymi adaptacji budynku na ulicy Siemińskiego 6 na nową siedzibę Centrum 3.0 – Gliwickiego Ośrodka Działań Społecznych, czy rozbudowy Szkoły Podstawowej nr 29 na ulicy Staromiejskiej.

Ostatecznie, remont ul. Chorzowskiej pozostaje w tyle. Tylko nowa osoba na stanowisku prezydenta miasta mogłaby podjąć decyzję o natychmiastowym remoncie tej drogi. Więcej dowiemy się po wyborach, które prawdopodobnie odbędą się w kwietniu.

Dodaj komentarz