Nowoczesna strażnica dla ochotników przy ulicy Zamojskiej 10 w Gliwicach oficjalnie otwarta

Uroczyście, przy ulicy Zamojskiej 10, oddano do użytku dwupiętrową strażnicę. Nowoczesny i dobrze wyposażony obiekt, ma służyć nie tylko strażakom-ochotnikom, ale także Radzie Dzielnicy Brzezinka. Prezydent Gliwic Adam Neumann, który przebywał na miejscu podczas Dnia Otwartego, podkreślił funkcjonalność nowej strażnicy oraz jej kluczowe znaczenie dla działalności ochotniczych straży pożarnych w mieście. Symboliczny klucz do nowego obiektu przekazał prezesowi OSP, Tomaszowi Włoczykowi.

Koszt budowy nowoczesnej strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w dzielnicy Brzezinka wyniósł około 12,5 mln zł. Finansowanie obiektu pokryto w pełni z budżetu miejskiego. Strażnica, oprócz bycia bazą dla strażaków i garażem dla pojazdów strażackich, pełni również rolę małego centrum edukacyjno-kulturalnego.

Prezes OSP Gliwice-Brzezinka, Tomasz Włoczyk wyraził swoje uznanie dla wsparcia ze strony miasta Gliwice. Wydarzenie to, jak podkreślił, jest największym w dziesięcioletniej historii jednostki. Strażnica jest wyposażona we wszystko, co potrzebne do efektywnego pełnienia funkcji straży pożarnej w XXI wieku, zarówno podczas wyjazdów, jak i akcji ratowniczych. Dodatkowo, obiekt zawiera zaplecze socjalne, siłownię oraz miejsce do szkoleń.

W strażnicy znajduje się również nowy garaż dla trzech pojazdów strażackich oraz przyczepy z nowoczesnym sprzętem do usuwania skutków powodzi. Stary garaż ma być wykorzystany jako miejsce do ćwiczeń, napraw i magazyn sprzętu. Dodatkowo, planuje się stworzyć parking dla 21 samochodów.

Podczas Dnia Otwartego mieszkańcy mieli okazję zobaczyć nowy obiekt oraz uczestniczyć w licznych atrakcjach. Najmłodszych czekały zabawy polegające na gaszeniu kontrolowanych płomieni oraz rzeźbieniu symboli strażackich w warzywach i owocach. Po atrakcjach rozpoczęły się oficjalne uroczystości, podczas których prezes OSP uhonorował osoby zaangażowane w budowę strażnicy pamiątkowymi ryngrafami.

Ochotnicze Straże Pożarne są kluczowe dla funkcjonowania Państwowej Straży Pożarnej. Gliwickie jednostki OSP, które wyjeżdżają na około 200 interwencji rocznie, pełnią nie tylko funkcje ratownicze, ale także edukacyjno-kulturalne – podsumowuje st. bryg. Roman Klecha, komendant Państwowej Straży Pożarnej w Gliwicach.

Dodaj komentarz