Zarząd Transportu Metropolitalnego inwestuje w ekologiczne biletomaty zasilane energią słoneczną na terenie Śląska i Zagłębia

Zarząd Transportu Metropolitalnego (ZTM) podjęła decyzję o wprowadzeniu 132 ekologicznych biletomatów, które będą zasilane wyłącznie energią pochodzącą ze słońca. Umowa, która została podpisana z firmą Mera-Serwis SGL, obejmuje dostarczenie oraz serwis tych innowacyjnych urządzeń. Przewiduje się, że ta inwestycja znacząco usprawni proces zakupu biletów dla pasażerów komunikacji miejskiej.

Przy wyborze solarnych automatów biletowych ZTM kierował się nie tylko względami ekonomicznymi, ale również chęcią przyczynienia się do ochrony środowiska. Jak mówi rzecznik prasowy ZTM Michał Wawrzaszek, dzięki zastosowaniu odnawialnej energii słonecznej, te urządzenia będą mogły funkcjonować przy minimalnym wpływie na otaczającą nas przyrodę. To działanie jest częścią szerszej inicjatywy dążącej do zrównoważonego rozwoju i zmniejszenia negatywnego wpływu na klimat. Wawrzaszek dodaje również, że umowa ma na celu ułatwienie dostępu do biletów i poprawę komfortu podróżowania dla wszystkich pasażerów.

Automaty biletowe zostaną zaprojektowane z myślą o potrzebach wszystkich osób korzystających z komunikacji miejskiej, w tym osób z niepełnosprawnościami. Elementy takie jak ekrany, czytniki kart płatniczych czy otwory na wrzucanie monet oraz odbieranie biletów i reszty zostaną umieszczone na odpowiedniej wysokości, co ułatwi korzystanie z urządzeń osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Dodatkowym udogodnieniem dla osób z niepełnosprawnościami będzie możliwość wywołania trybu kontrastowego, który ułatwi obsługę urządzenia osobom z zaburzeniami widzenia.

Nowe automaty biletowe będą umożliwiały zakup wszystkich rodzajów biletów oferowanych przez ZTM, zarówno tych w formie papierowej, jak i elektronicznej. Pasażerowie będą mogli dokonać płatności za bilety różnymi metodami – za pomocą karty płatniczej, gotówki, Blika lub portmonetki w systemie Transport GZM. Nowością również będzie możliwość zwrotu zakupionego biletu za pośrednictwem automatu, a zwrotne środki zostaną przekazane na elektroniczną portmonetkę użytkownika w systemie Transport GZM. Dodatkowo, za pomocą tych urządzeń będzie można doładować swoje konto w systemie Transport GZM.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom obcokrajowców korzystających z komunikacji miejskiej na Śląsku i w Zagłębiu, automaty biletowe będą oferować obsługę w czterech językach: polskim, angielskim, niemieckim i ukraińskim. Obecnie ZTM posiada około 140 takich urządzeń, ale dzięki nowej umowie z Mera-Serwis SGL liczba ta prawie się podwoi. Planuje się, że nowe automaty zostaną rozmieszczone w każdej gminie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Pierwsze 40 urządzeń zostanie zainstalowane w ciągu najbliższych 12 miesięcy, a cały projekt ma zostać zakończony do kwietnia 2025 r. Koszt zakupu i utrzymania automatów wynosi około 11,6 mln zł.

Dodaj komentarz