Imponujący wzrost liczby pasażerów na trasie kolejowej Bytom-Gliwice

W październiku 2023 roku, na odnowionym połączeniu kolejowym między Bytomiem a Gliwicami, zanotowano imponującą liczbę 12,5 tysiąca pasażerów. To niemal sześciokrotny wzrost w porównaniu do pierwszego miesiąca reaktywacji trasy. O tym sukcesie entuzjastycznie informuje Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, która jest sponsorem tego połączenia.

Po ośmiu latach przerwy, połączenie kolejowe pomiędzy Bytomiem a Gliwicami zostało uruchomione ponownie w grudniu 2021 roku. W pierwszym miesiącu działania, skorzystało z niego ponad 2 tysiące osób. Liczba pasażerów systematycznie rosła – w maju 2022 r. przekroczyła już 6 tysięcy, we wrześniu – osiągnęła 8 tysięcy, a od marca 2023 roku utrzymywała się na poziomie około 10 tysięcy. Październik 2023 przyniósł rekordową frekwencję.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zdecydowanie angażuje się w rozwój transportu szynowego – mówi Grzegorz Kwitek, Członek Zarządu GZM. Potwierdza, że jest to najbardziej efektywny i ekologiczny środek transportu. Dlatego od wielu lat inwestują w połączenia kolejowe – początkowo przez dofinansowanie istniejących tras, a obecnie poprzez współfinansowanie projektów, które pozwolą na rozbudowę Kolei Metropolitalnej.

Połączenie Bytom-Gliwice jest w całości finansowane przez GZM. Codziennie kursuje 15 par pociągów, natomiast w dni wolne – 11. Przejazd pociągiem między Bytomiem a Gliwicami trwa zaledwie 16 minut, co sprawia, że jest to niezwykle konkurencyjna alternatywa dla innych środków transportu.

Frekwencja na trasie Bytom-Gliwice systematycznie rośnie, co potwierdza, że konsekwentna praca nad rozbudową oferty kolejowej przynosi rezultaty – mówi Wojciech Dinges, pełnomocnik zarządu GZM ds. transportu szynowego. Zauważa, że popyt na usługi kolejowe rośnie powoli, ale kiedy już zostanie wykreowany, efekty są zaskakujące.

Trasa Bytom-Gliwice to jedna z głównych arterii komunikacyjnych w regionie. W przyszłości planowane jest jej poszerzenie o dwa nowe przystanki kolejowe w Zabrzu oraz stworzenie alternatywnej trasy dzięki odbudowie fragmentu linii i budowie nowych łączników kolejowych w Rudzie Śląskiej. Będzie to umożliwiało zatrzymanie pociągu również w Rudzie i centrum Zabrza.

Pasażerowie mogą korzystać z różnych typów biletów na trasie Bytom-Gliwice, dostępnych w ofercie Kolei Śląskich. Są to między innymi: bilet 24H + Kolej za 24 zł (normalny) / 12 zł (ulgowy), miesięczny żółty Metrobilet za 220 zł (normalny) / 110 zł (ulgowy) oraz Metrobilet Metropolia GZM za 299 zł (normalny) / 149,5 zł (ulgowy).

Dodaj komentarz