Gliwice celebrują 105. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę: znamy program uroczystości

Na mocy historycznych wydarzeń, które miały miejsce 105 lat temu, po 123 latach zaborów, Polska odzyskała długo oczekiwaną suwerenność. To szczęśliwe wydarzenie, które umożliwiło nam życie w niezależnym kraju, jest corocznie celebrowane 11 listopada w Gliwicach jako Narodowe Święto Niepodległości.

Niepodległość naszego kraju jest niewątpliwie związana z końcem I Wojny Światowej. Właśnie 11 listopada 1918 roku, we francuskim Compiègne, podpisano rozejm, który przypieczętował ostateczną porażkę Niemiec. Tego dnia Józef Piłsudski objął dowództwo nad polską armią. Pomimo że oficjalne granice państwowe nie zostały wtedy jeszcze ustalone, uważamy ten dzień za symboliczne odrodzenie naszego kraju.

W sobotę, 11 listopada, mieszkańcy Gliwic oraz przedstawiciele lokalnych władz i armii będą tradycyjnie uczestniczyć w miejskich obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Uroczystości rozpoczną się od mszy świętej w intencji Ojczyzny, która o 12.30 zostanie odprawiona w Katedrze św. Apostołów Piotra i Pawła.

Po liturgii uczestnicy przemaszerują na plac marszałka Józefa Piłsudskiego. Tam o 14.00 rozpoczną się oficjalne uroczystości z udziałem przedstawicieli samorządu i wojska. Następnie w Parku Starokozielskim złożone będą kwiaty pod pomnikiem francuskich żołnierzy poległych w latach 1920-1922, który jest symbolem powstań śląskich i plebiscytu. W tamtym czasie Gliwice były siedzibą Naczelnego Dowództwa Wojsk Sprzymierzonych na Górnym Śląsku, a najliczniejszymi oddziałami wojsk sojuszniczych były oddziały francuskie.

W programie obchodów znajduje się też wieczorny koncert Gliwickiej Orkiestry Kameralnej, który rozpocznie się o godz. 18.00 w Teatrze Miejskim przy ul. Nowy Świat 55-57. Artyści zaprezentują repertuar inspirowany polską muzyką ludową i tańcami, a zestaw utworów obejmie kompozycje począwszy od baroku po dzieła polskich twórców XX wieku.

Przed koncertem odbędzie się uroczyste wręczenie Odznak Honorowego Sybiraka za zasługi na rzecz Związku Sybiraków, przyznawanych przez Zarząd Główny tego Związku, oraz medali pamiątkowych na „95. rocznicę powstania Związku Sybiraków”, które wręcza Zarząd Związku Sybiraków Oddział Gliwice.

Zachęcamy do wspólnego świętowania i dekorowania naszych domów flagami Polski.

Dodaj komentarz