Jak radzić sobie z szantażem – poradnik dla ofiar

W Gliwicach, policja otrzymała anonimowe zapytanie dotyczące szantażu za pośrednictwem niewysłowionych danych kontaktowych. Zapytanie rozpoczęło się od: „Witam, jestem szantażowany przez osobę, która posiada moje…”. Bez możliwości nawiązania kontaktu z osobą zwracającą się o pomoc, trudno udzielić adekwatnej porady.

Naszym głównym przesłaniem jest zachęta do odwiedzenia najbliższej jednostki policji i poproszenia o rozmowę z funkcjonariuszem służby kryminalnej. Nasi policjanci są odpowiedzialni za wiele spraw, często związanych z delikatnymi sprawami obyczajowymi, które są chronione lojalnością służbową po zgłoszeniu.

Mimo to, staramy się udzielić odpowiedzi na anonimowe pytanie: w przypadku szantażu, kiedy ktoś grozi ujawnieniem naszych prywatnych informacji i żąda pieniędzy lub czegoś innego powodując poczucie zagrożenia, pierwszym krokiem powinno być zgłoszenie takiego incydentu na policję lub do prokuratury. Zaleca się zgłoszenie się do najbliższej jednostki policyjnej i złożenie zawiadomienia dyżurnemu funkcjonariuszowi służby kryminalnej lub prokuratorowi.

Ważne jest, by nie ulegać szantażowi i nie spełniać żądań przestępcy. Płacenie pieniędzy nie zmieni sytuacji, a wręcz może zachęcić szantażystę do dalszych działań.

Szantaż, opisany w art. 191 § 1 k.k., to przestępstwo przeciwko wolności osobistej, polegające na zmuszaniu innej osoby do określonego działania pod groźbą przemocy, utraty reputacji lub mienia. Za takie przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat.

Podsumowując, w przypadku doświadczenia szantażu, należy zgłosić sprawę policji, dostarczając wszystkie niezbędne informacje i zachowując dowody na poparcie swojego zgłoszenia.

Dodaj komentarz