Uważaj na oszustwa w cyberprzestrzeni: dwie kobiety padły ofiarą przestępców

Zwracamy się z apelem do wszystkich, by dzielić się swoimi nieprzyjemnymi doświadczeniami, jakie spotykają ich w cyberprzestrzeni. Przestępczość przenosi się coraz bardziej do świata wirtualnego, gdzie oszuści atakują przez SMS-y, komunikatory internetowe lub po prostu dzwonią. Jedynym skutecznym sposobem na uniknięcie stania się ofiarą takich działalności jest odpowiednie przygotowanie i rozwaga. Niestety, dwie kobiety o których mowa poniżej, nie były dostatecznie przygotowane.

Wczoraj doszło do dwóch zdarzeń. Pierwsze dotyczyło 22-letniej dziewczyny, która otrzymała prośbę przez Messengera od osoby udającej jej partnera. Ta osoba poprosiła o przesłanie kodu BLIK. Młoda kobieta, nie podejrzewając niczego zdrożnego, bez namysłu przesłała kod i tym samym straciła ponad 2 tys. zł.

Prawie równocześnie 93-letnia staruszka została oszukana przez kogoś podszywającego się pod lekarza. Ten poinformował ją o ciężkim stanie jej córki i potrzebie natychmiastowego wsparcia finansowego w wysokości 70 tys. zł. Starsza pani nie dysponowała taką kwotą, ale oddała oszustce – młodej kobiecie około 30 lat – 14 tys. zł.

Oba przypadki są obecnie badane przez policję. Dodatkowo, chcemy ostrzec przed oszukańczym SMS-em, który otrzymał jeden z gliwickich policjantów. Zgłoszenie o tym incydencie już trafiło do CERT.

Dodaj komentarz