Zwiększa się liczba pasażerów korzystających z połączenia kolejowego Bytom – Gliwice

Obecnie, coraz więcej osób korzysta z połączenia kolejowego pomiędzy miastami Bytom i Gliwice, jak wynika ze statystyk podanych przez Metropolię. Przywrócenie tej linii początkowo budziło wiele kontrowersji i wątpliwości.

Decyzja o reaktywacji linii kolejowej dla podróżnych między Bytomiem a Gliwicami zapadła po siedmiu latach przerwy. Wcześniej, do 2001 roku, połączenie to funkcjonowało regularnie. Następnie, po kilkuletnim okresie bezczynności, linia została ponownie uruchomiona w 2008 roku. Przywrócono ją na krótki czas, bo zaledwie do 1 lutego 2013 roku.

Sytuacja zmieniła się 12 grudnia 2021 roku, kiedy Koleje Śląskie wznowiły regularne kursy na tej trasie. To było około 1,5 roku po siedmioletniej przerwie. Jak informowaliśmy w lutym 2022 roku, początkowo z tego połączenia korzystało niewiele osób – średnio jedynie pięć na każdy skład.

Jednak po upływie blisko roku od przywrócenia połączenia, frekwencja pasażerów zaczęła rosnąć i podwoiła się. W styczniu bieżącego roku podawaliśmy dane, według których w dni robocze średnio 165 osób przemieszcza się pociągiem z Bytomia do Gliwic, natomiast 180 osób z Gliwic do Bytomia. Przeliczone na liczby na pojedynczy skład, daje to średnio około 11-12 pasażerów na pociąg, w zależności od kierunku podróży.

Dodaj komentarz