Centralna Oczyszczalnia Ścieków w Gliwicach do roku 2028 zostanie wyposażona w nowoczesną pompę ciepła. Jej zadaniem będzie pozyskiwanie odpadowego ciepła z miejskiej infrastruktury kanalizacyjnej, co przyczyni się do ograniczenia kosztów energii i redukcji emisji CO2.
Realizacja inwestycji będzie możliwa dzięki podpisaniu trójstronnego porozumienia przez miasto, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (PEC) i Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (PWiK). W dniu 25 marca ogłoszono zawarcie kontraktu z konsorcjum firm Energopomiar Sp. z o.o. i Antea Group Poland, które będą odpowiedzialne za nadzór inżynierski nad projektem. Wybór wykonawcy nastąpił w wyniku przeprowadzonego przetargu. Jak zapowiada gliwickie PEC, niebawem rozpoczną się przygotowania do realizacji inwestycji.
Krzysztof Szaliński, prezes gliwickiego PEC podkreśla, że wyłonienie Inżyniera Kontraktu pozwoli na skuteczną i profesjonalną realizację projektu instalacji pompy ciepła na terenie Centralnej Oczyszczalni Ścieków. Dodaje również, że inwestycja ta wpisuje się w proces dywersyfikacji źródeł ciepła, która przyniesie korzyści zarówno dla mieszkańców, jak i dla środowiska naturalnego poprzez zmniejszenie emisji CO2.
Tomasz Słupik, prezes firmy Energopomiar, wyraża swoje zadowolenie z możliwości uczestnictwa w całym cyklu życia instalacji, które są i będą obsługiwane przez gliwickie PEC. Dodał także, że firma jest podekscytowana tą współpracą, uznając planowaną instalację za jedną z najbardziej rozwiniętych technologicznie. Witold Rusin, dyrektor segmentu energetyki Antea Group, zaznacza, że firma posiada wieloletnie doświadczenie w sektorze energetyki, ciepłownictwa i gazownictwa, udzielając usług inżynieryjnych od ponad 15 lat.
Warto podkreślić, że to przedsięwzięcie jest jednym z wielu planowany przez PEC-Gliwice. Ma ono na celu transformację sektora ciepłowniczego w mieście. Jak podkreśla gliwicka ciepłownia, planowane działania pozwolą na osiągnięcie statusu efektywnego systemu ciepłowniczego i neutralności klimatycznej w niedalekiej przyszłości.
W marcu prezes PEC Gliwice wraz z przedstawicielami samorządu odwiedzili Brukselę. Gliwice zostały jedynym polskim miastem, które zostało docenione za współpracę w ramach sieci 100 Inteligentnych Miast (Intelligent Cities Challenge – Inicjatywa ICC 2.0) przez Komisję Europejską. Działania gliwickiego miasta oraz związane z nimi zielone porozumienia na rzecz transformacji energetycznej zostały uznane za najbardziej znaczące i wpływowe.
Na terenie przy gliwickiej ciepłowni planowane są także inne inwestycje, które będą elementem Parku Zielonej Energii. Dotyczą one między innymi bloku parowego z kotłem wielopaliwowym oraz farmy solarnej.