Symbol Gliwic, Ratusz na Rynku, ma fascynującą historię, która sięga wieków wstecz aż do XV wieku. Nieodłączny element jego uroku stanowią wielokrotne przebudowy, które nadały mu obecny wygląd. Jednym z najbardziej niezwykłych szczegółów są fragmenty średniowiecznych murów ukryte w piwnicach budynku.
Opieka nad tak cennym dziedzictwem architektury, zlokalizowanym w sercu Gliwic, wymaga szczególnej uwagi. W związku z tym jesteśmy świadkami procesu renowacji elewacji, która odczuwalnie potrzebowała remontu. Ostatnia renowacja miała miejsce w 2002 roku i mimo że na pierwszy rzut oka ściany wydawały się być w dobrym stanie, to po dwóch dekadach pojawiły się liczne pęknięcia oraz kruszenie się tynku. Prace rozpoczęły się w lipcu i obejmowały gruntowne czyszczenie ścian poprzez usunięcie starych warstw farb i tynku oraz aplikację nowych. Zachowano oryginalną kolorystykę, która harmonijnie komponuje się z barwami otaczającej zabudowy Rynku.
Remont ratusza znajduje się obecnie w końcowej fazie. Rusztowania stopniowo są demontowane, a pełny efekt prac będziemy mogli podziwiać już w listopadzie.
Odnowa elewacji była tylko jednym z elementów szerszego projektu, mającego na celu przywrócenie Ratuszowi jego dawnej świetności. Przeprowadzono renowację drzwi wejściowych, gdzie zamontowano nowe kinkiety oświetleniowe, wymieniono część detali blacharskich jak pokrycie gzymsów, rynny i rury spustowe. Parter budynku zyskał odnowione kraty okienne, a na wyższych kondygnacjach pojawiły się odrestaurowane kwietniki.
Niezwykle ważnym elementem renowacji było przywrócenie do dawnej chwały XVIII-wiecznej rzeźby Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej znanego rzeźbiarza Johanna Melchiora Österreicha. Rzeźba, umiejscowiona na jednej z ścian budynku, została starannie oczyszczona, uzupełniono miejsca ubytków i pęknięć kamienia, odtworzono złocenia oraz wytworzono nową podstawę z blachy miedzianej. Aktualnie trwają ostatnie prace związane z jej zabezpieczeniem. Ponadto, wymieniono tarcze i wskazówki zegara na wieży ratuszowej, co nie było przewidziane w pierwotnym planie projektu.
Wszystkie prace remontowe są prowadzone pod ścisłym nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Gliwiczanie są tak bardzo związani emocjonalnie z ich Ratuszem, że z niezwykłą uwagą obserwują wszystkie detale na remontowanej budowli. Niektórych mieszkańców niepokoił różowy odcień na murowanej balustradzie balkonu. Spieszmy się z wyjaśnieniem – to jedynie złudzenie optyczne. Balustrada przybiera ten odcień jedynie pod wpływem pewnych warunków pogodowych, kiedy odbija światło od odnowionego gzymsu pokrytego miedzianą blachą. Kiedy blacha pokryje się patyną, efekt ten zniknie.
Koszt całej inwestycji wynosi ponad 1,2 mln zł. Prawie cała ta kwota (98%) została pozyskana przez miasto z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.