Planowana inwestycja miejska w Szobiszowicach, przy ulicy Zbożowej, zakłada powstanie nowoczesnej placówki o charakterze żłobkowo-przedszkolnym. Kompleks będzie mógł przyjąć niemal 370 maluchów. Umowa dotycząca budowy obiektu oraz zagospodarowania otaczającej go przestrzeni została podpisana przez urzędników z Gliwic oraz spółkę ZBM II TBS, a wykonawcą inwestycji jest lider konsorcjum firm budowlanych – gdańska spółka EKOINBUD.
Projekt ten był już anonsowany za kadencji poprzednich włodarzy miasta. Teraz inwestycja nabiera realnych kształtów, a planowane prace budowlane mają na celu stworzenie dwukondygnacyjnego, przestronnego i nowatorskiego budynku modułowego. Wykonany ma on być z ekologicznych elementów drewnianych, które będą posiadały właściwości termoizolacyjne dzięki wykorzystaniu wełny drzewnej. Jego otwarcie planowane jest na rok 2026 i ma przede wszystkim służyć mieszkańcom okolicznych ulic: Dworskiej, Zbożowej i Uszczyka.
Budynek ten będzie pierwszym w Gliwicach obiektem publicznym, który zostanie zbudowany od podstaw przy użyciu innowacyjnej, proekologicznej technologii. Taka konstrukcja pozwoli na utrzymanie odpowiednich warunków termicznych zarówno zimą, jak i latem, a także na znaczne zmniejszenie zużycia energii – do poziomu 40%. Elementy drewniane powstaną w gdańskiej fabryce EKOINBUD jesienią, a następnie zostaną przetransportowane na gotowy plac budowy w Gliwicach.
Z początkiem 2025 roku rozpocznie się proces montażu komponentów na płycie fundamentowej. Te prace będą realizowane niezależnie od warunków atmosferycznych, a ich wykonanie powinno zająć mniej czasu niż w przypadku budownictwa tradycyjnego. Kompleks ma osiągnąć stan zamknięty już w lutym, a następnie rozpoczną się prace wykończeniowe. Koniec inwestycji zaplanowany jest na koniec 2025 roku.
Planowana placówka będzie posiadała 9 oddziałów żłobkowych dla 218 dzieci i 6 oddziałów przedszkolnych dla 150 dzieci. Do dyspozycji maluchów będą: 14 osobnych sal zajęć, 2 sale wielofunkcyjne, łazienki, szatnie, pomieszczenia pomocnicze, 2 windy, kuchnia własna i cateringowa, „kuchnia mleczna”, a także przestrzenie administracyjno-socjalne i techniczne. Każda sala żłobkowa na parterze będzie wyposażona w bezpośrednie wyjście na taras.