Zapowiedziano inaugurację pierwszej edycji Gliwickiej Nagrody Literackiej – unikalnego projektu kulturalnego mającego na celu wsparcie literatów, którzy stoją u progu swojej kariery. Inicjatywa jest skierowana do pisarek i pisarzy w kluczowym momencie rozwoju zawodowego – przed pierwszym debiutem lub tuż po nim. Rozpoczęto już przyjmowanie zgłoszeń, które można przesyłać do 15 czerwca.
Nagroda Gliwicka będzie przyznawana co rok w trzech kategoriach: poezja, proza oraz esej i reportaż. Laureaci będą mieli okazję otrzymać nie tylko stypendia twórcze w kwocie 5000 zł, ale również dwutygodniowe rezydencje pisarskie w Gliwicach, co stanowi szansę na skupienie się na tworzeniu nowych tekstów i rozwijaniu własnej twórczości.
Oficjalne przedstawienie projektu odbyło się dzisiaj w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gliwicach. Pomysłodawcami inicjatywy są biblioteka oraz gliwicki poeta i tłumacz Juliusz Pielichowski, który wcześniej współtworzył gliwicką Nagrodę Dramaturgiczną im. Tadeusza Różewicza.
Prezydent Gliwic, Katarzyna Kuczyńska-Budka podkreśliła, jak ważne jest wspieranie młodych talentów i wyraziła satysfakcję, że w Gliwicach powołano nagrodę literacką dedykowaną pisarzom. Wyraziła radość z objęcia tej inicjatywy patronatem i wyraziła przekonanie, że Gliwice stanowią gościnne i inspirujące miejsce dla przyszłych stypendystów i rezydentów. Podkreśliła zarówno prestiż miasta, jak i jego bogatą historię literacką, a także wyraziła nadzieję, że dzięki temu programowi miasto będzie mogło poszczycić się kolejnymi wspaniałymi dziełami literackimi i ich twórcami.
Każdego roku jury będzie wybierało jednego laureata przed debiutem i jednego tuż po nim z każdej z trzech kategorii. Oznacza to, że łącznie sześć osób otrzyma stypendia. Jury będzie składać się z członków Rady Programowej Nagrody, krytyków literackich z Uniwersytetu Śląskiego oraz uznanych autorów. W skład Rady wchodzą między innymi: prof. Ryszard Koziołek – rektor Uniwersytetu Śląskiego, Juliusz Pielichowski i Krzysztof Siwczyk – gliwiccy poeci oraz Bogna Dobrakowska – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach.
Podczas konferencji prasowej 21 marca prof. Ryszard Koziołek podkreślił unikalną tożsamość Gliwic, ich historię i specyfikę, co niewątpliwie wpływa na charakter nagrody. Podkreślił, że od samego początku chcieli, aby Nagroda Literacka była zgodna z duchem miasta, promując gościnność, otwartość oraz zainteresowanie młodymi i świeżymi twórcami.
Znamy już datę finału pierwszej edycji – laureaci zostaną ogłoszeni 5 września. Specjalnym gościem wydarzenia będzie noblistka Olga Tokarczuk. Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach, Bogna Dobrakowska, wyraziła nadzieję, że Gliwicka Nagroda Literacka otworzy nowe możliwości dla twórców i czytelników w Gliwicach. Zachęcała wszystkich młodych pisarzy do zaangażowania się w ten projekt.