Problemom związanym z zatrudnieniem, edukacją, mieszkaniem i integracją osób niepełnosprawnych oraz ich rodzin i opiekunów poświęcone są trwające konsultacje społeczne w Gliwicach. Wiedza zgromadzona podczas tych konsultacji ma na celu odpowiedzieć na wiele istotnych pytań i pomoże w opracowaniu „Programu Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych dla Miasta Gliwice na lata 2026-2032”.
17 lutego rozpoczęły się ankiety konsultacyjne, które będą trwały do 14 marca. To pierwszy krok w pracach nad miejskim planem wsparcia dla osób niepełnosprawnych, który ma być ukierunkowany na rzeczywiste potrzeby tej grupy społecznej. Opinie wyrażone w ankiecie przez mieszkańców Gliwic, osoby niepełnosprawne i ich bliskich, a także dostępne dane statystyczne, pomogą w zdiagnozowaniu ich potrzeb.
Równocześnie z badaniami ankietowymi trwają prace grup tematycznych, składających się z przedstawicieli miejskich jednostek zajmujących się problematyką niepełnosprawności, a także osób niepełnosprawnych i organizacji pozarządowych działających w tej dziedzinie. Wymiana informacji i doświadczeń pomiędzy tymi podmiotami posłuży jako fundament dla opracowania nowego programu wsparcia.
Ankieta jest anonimowa i udział w niej jest dobrowolny. Pytania dotyczą potrzeb osób niepełnosprawnych i ich rodzin w różnych dziedzinach, takich jak praca, edukacja, komunikacja publiczna, miejska infrastruktura, mieszkanie i samodzielne życie, dostęp do informacji, integracja społeczna, rehabilitacja oraz opieka społeczna. Dotyczy również ogólnej sytuacji społecznej respondentów.