Unikalne badanie zanieczyszczeń transportowych w Polsce: kampania pomiarowa rozpoczyna się 6 stycznia

Rozpoczynając od 6 stycznia, Polska będzie gospodarzem największego badania zanieczyszczeń transportowych w swojej historii. W ramach tego projektu, samplery rejestrujące poziom dwutlenku azotu będą instalowane na słupkach przystankowych w czternastu miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, włączając Gliwice. Te urządzenia pomiarowe są kluczowym elementem nadchodzącej kampanii pomiarowej.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) i Stowarzyszenie Alarm Smogowy stoją za organizacją tej inicjatywy. Wyniki badań, które mają na celu ocenę poziomów zanieczyszczenia transportowego, zostaną przedstawione w raporcie zaplanowanym do opublikowania w maju bieżącego roku.

Igor Śmietański, wiceprzewodniczący zarządu GZM, podkreślił znaczenie tych badań dla poprawy jakości życia mieszkańców. Zwrócił uwagę na rolę transportu samochodowego i starych kotłów jako głównych źródeł zanieczyszczenia powietrza na terenie metropolii. Śmietański dodał, że czyste powietrze jest istotnym czynnikiem branych pod uwagę przez ludzi podczas wyboru miejsca do zamieszkania.

Za instalację samplerów na słupkach przystankowych będą odpowiedzialne czternastu mieszkańców takich miast jak: Katowice, Sosnowiec, Gliwice, Zabrze, Bytom, Ruda Śląska, Dąbrowa Górnicza, Chorzów, Mysłowice, Siemianowice Śląskie, Tarnowskie Góry, Piekary Śląskie, Świętochłowice i Czeladź. Samplery będą monitorować zanieczyszczenie powietrza spowodowane głównie przez silniki spalinowe. Wybór miejsc do umiejscowienia urządzeń pomiarowych był wynikiem konsultacji z przedstawicielami wymienionych gmin. Za fizyczną instalację i demontaż próbników odpowiada Spółka Serwis GZM Sp. z o.o.

Dodaj komentarz